Pro jaké start-upy je Google Campus otevřen?

Naší misí je střední Evropa. Zveme sem například na jednotýdenní akcelerační programy start-upy, kterým za to i platíme. Jenom sem musí přijet. Stejně tak ale můžeme české, slovenské nebo polské start-upy vyslat někam do zahraničí.

Jak se odlišujete od běžných inkubátorů nebo akcelerátorů?

Jsme tu od toho, abychom podporovali celý ekosystém ve větším měřítku, globálně. Když jste například herní společnost, můžeme vám zprostředkovat nějaký náš akcelerační program v Jižní Koreji nebo San Francisku.

Rafal Plutecki
V roce 1994 založil firmu Internet Technologies, která jako jedna z prvních v Polsku poskytovala internetové připojení pro velké firmy. 
Působil jako řídící partner ve fondu rizikového kapitálu Innofund. Rovněž založil start-up Tempo, zaměřený na poskytování mikropůjček. 
Věnoval se také mentoringu a investování. 
Nyní je šéfem Google Campusu ve Varšavě, kde se zabývá podporou startupového prostředí ve střední Evropě.

S jakým osobním cílem přistupujete k řízení Google Campusu?

Chci proměnit střední Evropu ve startupové centrum, ze kterého vylezou silné globální technologické firmy, jež nebude nutné prodávat. Založit, vybudovat, ale neprodávat. Je skvělé tu mít úspěšné společnosti, které zůstanou v polských nebo českých rukou. A vůbec, proč by česká společnost nemohla koupit nějakou německou? Změňme způsob našeho uvažování. Proč by nás měl někdo kupovat? Nakupujme my. Ale nejdřív musíme podpořit celý ekosystém.

Co je s ním podle vás dnes špatně?

Je to zkrátka ještě dítě. Musíme mu pomoci, aby dospělo. Podpora pro navazování kontaktů napříč světem nebo šíření know-how, to tu třeba postrádáme. A musíme změnit naše myšlení. Když například vymyslíte úžasnou technologii nedostupnou jinde na světě a chcete ji prodávat jenom v Praze, tak my vám řekneme, že byste se měli zaměřit i na Londýn nebo Berlín. Protože máte příležitost vytvořit globální společnost.