Loni se objevily informace, že se polský PKN Orlen hodlá z České republiky stáhnout. O koncern Unipetrol údajně měly zájem skupiny J&T, PPF, část podniku chtěl prý opět převzít Agrofert Andreje Babiše. Jak to vypadá nyní?

Nemohu mluvit za vlastníky. Velký zájem o Unipetrol pro mě jako pro předsedu představenstva znamená, že svou práci děláme dobře. Plníme strategii, kterou jsme vyhlásili v roce 2013. V rámci této strategie investujeme do firmy přes 20 miliard korun. Zisky slouží k rozvoji společnosti, z toho mi vyplývá, že majitelé patrně mají s Unipetrolem dlouhodobé záměry a vnímají tuto firmu pozitivně. Nikdo neinvestuje takové částky v době, kdy pomýšlí na prodej podniku.

Jak jste si tedy loni vedli?

Rok 2015 byl pro nás velmi příznivý, a z pohledu provozního zisku dokonce rekordní. Vliv na to mělo velmi příznivé makroekonomické prostředí, hospodářský růst, nízká nezaměstnanost a klesající cena ropy. Zlepšila se také spotřebitelská nálada.

Marek Świtajewski (46)

Absolvoval Námořní akademii v Gdyni, obor radiokomunikace a elektronika.

Pracoval například na pozici technického ředitele ve společnosti TP Emitel, byl generálním ředitelem společnosti Nortel Networks Poland.

Do skupiny Unipetrol nastoupil v roce 2010, kdy se stal jednatelem společnosti Unipetrol RPA. Pak převzal řízení společnosti Česká rafinérská.

Generálním ředitelem Unipetrolu je od roku 2013.

Jenže jste také měli docela velký problém - požár.

Srpnový požár na litvínovské etylenové jednotce nás pochopitelně negativně ovlivnil. Měl zásadní dopad na prodej monomerů, petrochemických výrobků, které jsou surovinou pro další zpracování. Odstavení etylenové jednotky navíc vede k tomu, že nemůžeme plně využít kapacitu litvínovské rafinerie.

Náš výsledek by byl tedy daleko lepší, kdyby k požáru nedošlo. Ale i tak jsme uspěli, o což se zasloužil zejména prodej rafinérských výrobků, jako je benzin a nafta. Po dlouhém čekání jsme totiž loni získali souhlas antimonopolního úřadu k převzetí posledního podílu v České rafinérské od společnosti Agip. Česká rafinérská je tak od loňského května stoprocentní součástí Unipetrolu.

Co čekáte v roce 2016?

Věříme, že se nám letos podaří výsledky ještě zlepšit, budeme však bohužel nadále ovlivněni rekonstrukcí etylenové jednotky. Doufáme, že se tato situace za několik měsíců vyřeší.

Na začátku letošního roku nám stále pomáhá nízká cena ropy, která podpořila poptávku po našich výrobcích. Myslíme si, že pro nás příznivá cena vydrží i v dalších měsících, protože stále přetrvává převis nabídky nad poptávkou. K tomu přistupuje zrušení sankcí proti Íránu, které rovněž povede ke zvýšení nabídky ropy. Věříme proto, že i letos zůstanou ceny benzinu, nafty či leteckého paliva relativně nízké, což povede k dobrým prodejům produktů z rafinerií.

Spotřebě benzinu a nafty v zimních měsících nahrává i teplé počasí. Hospodářský růst navíc pozorujeme nejen v Česku, ale i v okolních státech, kam paliva rovněž dodáváme.

O které země jde?

Například o Německo, kde náš majoritní vlastník PKN Orlen provozuje sít čerpacích stanic Star. Několik let prodáváme rovněž na Slovensku a v loňském roce jsme zřídili dceřinou společnost Unipetrolu v Maďarsku.

Příznivá hospodářská situace a růst ekonomiky se pozitivně odráží také v prodeji doplňkového sortimentu na našich čerpacích stanicích - jde například o využívání myček či prodej potravin. Benzina v uplynulých letech zvýšila svůj podíl na trhu ze 13 procent téměř na 16 procent.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se