Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors prohloubil v loňském roce ztrátu na 889 milionů dolarů (21,3 miliardy korun) z 294 milionů dolarů předloni. Automobilka byla založena v roce 2003 a zatím nikdy se jí nepodařilo vykázat celoroční zisk. Ve svém prohlášení však firma uvedla, že letos zisk očekává, navzdory plánovaným investicím 1,5 miliardy dolarů do rozšíření kapacity výroby a do nového závodu na baterie.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ke ztrátám automobilky přispívají investice do vývoje a výroby. Příjmy stouply o 26 procent na čtyři miliardy dolarů. Automobilka prodala více než 50 tisíc vozů, což bylo o 60 procent více než v roce 2014. Letos plánuje zvýšit dodávky vozů na trh na 80 až 90 tisíc.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se čistá ztráta automobilky téměř ztrojnásobila na 320 milionů dolarů ze 107,6 milionu dolarů kvůli nižší výrobě vozu Model X oproti tomu, co firma plánovala. Ztrátová byla automobilka již 11. čtvrtletí za sebou. Příjmy se zvýšily o 27 procent na 1,2 miliardy dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.

Automobilka ve čtvrtek potvrdila, že na konci března představí svůj očekávaný model v ceně 35 tisíc dolarů (837 500 korun), který se má začít vyrábět na konci roku 2017. Tesla nyní vyrábí dva modely. Je to sedan Model S a sportovně užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jehož výrobu ale v roce 2012 ukončila.