Má čtyři práce v jedné, a to vše pod hlavičkou firmy, která je největší na světě v počtu právníků. Jako advokát spolupracuje Evan Lazar na klíčových transakcích Dentons ve střední Evropě. Je spolupředsedou celosvětové realitní praxe, předsedou evropské desky a místopředsedou globálního vedení.

Dentons se během několika let fúzemi s lokálními lídry stala nejrychleji expandující kanceláří na světě, která pomýšlí na nejvyšší světové pozice. Není pro klienty velikost vaší kanceláře nevýhodou?

Jsou kanceláře jako Weil, Gotshal & Manges anebo Allen & Overy, které jsou řízeny centrálně. Dentons je polycentrická firma, což znamená, že nemáme jednu dominantní centrálu. V České republice jsme česká kancelář, v Polsku polská a v Číně čínská. Klienti v České republice mohou očekávat české sazby. Fungujeme stejně jako přední domácí kancelář. Mnoho našich celosvětových konkurentů se soustřeďuje pouze na top klientelu a svým klientům nabízí pouze newyorskou či londýnskou strukturu naceňování projektů.

Některé právní firmy ale tak dynamický růst, jako jste zaznamenali vy, nepřežily...

Většina firem, o kterých hovoříte, byly právě ty centralizované v Londýně či New Yorku. Rostly tak, že vyslaly někoho ze své centrály do Prahy, Moskvy či Johannesburgu s cílem dobýt tamní trh. My rosteme kombinovaně. Tedy spojováním se s advokátními kancelářemi, které jsou už zavedené. Každá z našich kanceláří a každá z našich praxí je úspěšný a profitabilní podnik. To je naprosto odlišný model oproti systému poboček, které jsou závislé na "kyslíku" od své matky, tedy na přísunu klientů z centrály.

Znamená takový přístup konec pro současné největší světové hráče?

Myslím, že si zachovají silnou pozici v Londýně a dalších světových klíčových finančních centrech, jako je Frankfurt a Hongkong... Řada takových firem se bude zřejmě zmenšovat, protože se nebudou chtít nebo nebudou schopny se přizpůsobovat lokálním podmínkám.

Je váš přístup ideální cesta, jak obstát v silné konkurenci mezinárodní advokacie?

Rozhodně. Spoustu času trávím cestováním kvůli pohovorům s právníky, kteří by se k nám chtěli připojit. Loni to jen v Evropě bylo víc než 100 právníků, máme 36 nových partnerů - a téměř žádný odchod. A víte, co na pohovorech slyším? Že jsou už unaveni z povinnosti dělat práci "řádným anglickým způsobem". Jsou ve společnostech, kde je nemožné, abyste před povýšením nestrávili nějaký čas prací v New Yorku. To v Dentons není.

To asi nejsou jediné důvody, proč právníci opouští dominantní kanceláře...

Také proto, že jsou nuceni operovat na ekonomických principech, které fungují primárně v největších finančních centrech. Na jejich hodinových sazbách... Taková čísla ale prostě nejsou aplikovatelná v jiných městech. Proto to děláme jinak.

Proč se stále odděluje region střední Evropy, pokud jde o právní služby? Je to pro nás špatně?

Naopak, měli bychom být rádi, že jsou v tomto regionu země, jejichž ekonomiky rostou mnohem rychleji než stabilizované západní země. Poradci, právníci, bankéři či účetní - ti všichni tak mají mnohem více práce než ve stabilizované ekonomice. Trh je dynamický a lidé potřebují rady.

Jsou investoři pocházející z našeho regionu stále silnější?

Jsou silní a jsou globální. Spolupracujeme s českými společnostmi a českými privátními investičními fondy nejen v Evropě a Severní Americe, ale třeba i v Singapuru či Austrálii.

Je v Praze stejná konkurence jako na Západě?

V posledních letech se konkurenční tlak zmírnil. Trh opustily společnosti jako Linklaters anebo Hogan Lovells. Velké kanceláře z takzvaného Magic Circle stagnují a možná zvažují, zda vůbec na trhu zůstanou. My rosteme, investujeme...

Jaap Bosman ve své knize Death of a Law Firm píše, že drtivá většina velkých advokátních kanceláří v následujících pěti letech skončí. Je to kvůli vám?

Nebude to nezbytně kvůli Dentons. Spíš kvůli klientům a jejich byznysu. Například společnost Hilton v roce 2012 využívala 300 právních firem. Vloni to bylo méně než 40. A to je fenomén. Klienti se už nechtějí zaobírat seznamem stovek kanceláří.

Proč to ale dělali v minulosti?

Před pěti lety totiž bylo jen málo právnických firem, které měly kanceláře více než ve 20 zemích. Dnes už je to hlavně o pokrytí. Několik z největších energetických společností řeklo, že budou využívat jen takové právnické firmy, které pokrývají 75 procent z klíčových lokalit, kde operují. Právníky tak najímají dle shody v seznamu klíčových měst.

Takže rostou týmy firemních právníků?

Celkově se společnosti stávají stále více sofistikovanými z hlediska využití externích právních poradců. Když zjistí, že je pro ně nákladově výhodnější mít firemního právníka na práci, která se opakuje a soustřeďuje se kolem byznysu společnosti, je to pochopitelné. Ale přesto budou oblasti, jako třeba sporová agenda anebo velké nemovitostní akvizice, které společnosti nemají na denním pořádku. Nevidím to proto jako "hrozbu".

Dobře, klienti ale na druhou stranu chtějí stále nižší ceny. Musíte být všude, ale levně...

No a to je to, co můžeme poskytnout díky tomu, že máme více právníků s většími zkušenostmi a více specializacemi. Když jste klientovi schopni nabídnout tým, který přesně uspokojí jeho potřeby, dokončíte svou práci rychleji. Je to efektivnější a levnější.

 

Evan Lazar

- Jeden z předních evropských odborníků na nemovitosti je absolventem americké Temple University ve Filadelfii, v Praze je od 90. let.
- Prošel kancelářemi Squire, Sanders & Dempsey a Weil, Gotshal & Manges.
- V Dentons (předchozí název Salans) je od roku 2004.
- Spoluzaložil židovskou organizaci Bejt Praha.

 

Rozhovor vyšel 4. února v časopise Ekonom.

Související