Doba dominance velkých ropných hráčů končí. Díky levnější těžbě z břidlic nyní dokážou trh ovlivnit i menší americké firmy, říká v rozhovoru pro HN finančník Jan Pravda, majitel společnosti Pravda Capital. Končí také éra uhlí a začíná nástup technologicky vyspělejší energetiky.

Cena ropy poslední dva roky nepřetržitě klesá, spolu s ní jdou dolů ceny plynu, uhlí, povolenek, elektřiny. Jaké jsou hlavní důvody?

Hlavní je uvědomit si rozdíly mezi "normálním ropným cyklem", jak jsme ho znali z poválečných let, kdy hrál hlavní roli kartel OPEC. Ten byl dán tím, že se od 80. let hledala ropná pole ve velkých hloubkách - v Atlantiku, Mexickém zálivu a dalších mořích. Tento investiční cyklus zabral několik let a způsoboval, že ropné společnosti nemohly dostatečně přesně plánovat podle okamžité situace na trhu a docházelo k převisům poptávky i nabídky. Klasickým následkem toho byl rok 1998, kdy barel ropy stál několik měsíců osm dolarů. Investoři začali panikařit, firmy přestaly investovat a ropa se pak vyšplhala na úroveň přes sto dolarů, kde je v posledních letech.

A to už nás nečeká?

Ne, toto se zásadně změnilo díky těžbě břidlicové neboli lupkové ropy v Americe. Těží se v mnohem menší hloubce. Těžařských firem je strašně moc a jsou schopné reagovat na nabídku a poptávku v řádu týdnů. Rovnováhu nabídky a poptávky tak už neurčuje velká ropná společnost nebo stát jako Saúdská Arábie, ale menší hráč, jehož obrat je třeba 100 milionů dolarů. Ten dokáže zprovoznit další vrt během jednoho měsíce. Břidlicová těžba ropy tak oslabila roli kartelu OPEC, který má i politické problémy, a hlavně narušila dlouhodobou rovnováhu - Amerika dnes kontroluje poptávku a nabídku - a tím částečně i cenu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se