Podnikatel Michal Zahradníček v pondělí oznámil prodej části svého byznysu investiční skupině Penta. Z biotechnologické firmy PrimeCell Therapeutics zaměřené na kultivaci lidských buněk a tkání ale její zakladatel a většinový vlastník rozhodně neodchází. Chce z ní vybudovat podnik s tržní hodnotou ve výši jedné miliardy dolarů.

Biotechnologiím věří. Tvrdí o nich, že mají větší potenciál, než jaký mělo IT v 90. letech. A klade důraz na inovace. "Nemyslím si, že by někdo měl vydělávat peníze, když není inovativní," říká Michal Zahradníček, který se mezi české miliardáře dostal díky prodeji podílu v úspěšných IT firmách.

Původně jste se zabýval informačními technologiemi, softwarem a hardwarem. Podílel jste se na budování firem s miliardovými obraty. Co vás přimělo přejít k biotechnologiím?

Dodávali jsme software pro zdravotnická zařízení a díky tomu jsme zjistili, že velké fakultní nemocnice by uvítaly pomoc s převodem znalostí do praxe. Když se do toho ponoříte, zjistíte, že princip transferu znalostí v IT a v medicíně je velmi podobný.

Ostatně většina lidí v regenerativní medicíně pochází ze Sillicon Valley. Ti lidé jsou z IT. Na začátku jsme nemocnicím radili, ale pak jsme zjistili, že je to ztráta času a že je lepší dělat ty věci na vlastní účet a riziko. Takže jsme se rozhodli do této oblasti sami investovat. IT nás navíc už nudilo, nebylo v něm v té době nic pořádně nového.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se