Americký výrobce hraček Hasbro vykázal nejprudší čtvrtletní nárůst tržeb téměř za pět let. Firma těží hlavně z poptávky po hračkách založených na filmových hitech Star Wars: Síla se probouzí a Jurský svět. Firma v pondělí oznámila, že jí čisté příjmy ve čtvrtém čtvrtletí stouply téměř o 13 procent na 1,47 miliardy dolarů (zhruba 36 miliard korun). Bez zahrnutí negativního vlivu silného kurzu dolaru se tržby zvýšily dokonce o 23 procent.

Čistý zisk společnosti vzrostl o tři procenta na 176 milionů dolarů, což představuje 1,39 dolaru na akcii. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 1,3 dolaru na akcii a s tržbami 1,37 miliardy dolarů.

Firma v pondělí rovněž oznámila, že zvýší čtvrtletní dividendu na 51 centů na akcii z dosavadních 46 centů. Cena akcií podniku již od začátku letošního roku stoupla zhruba o deset procent.

Agentura Bloomberg minulý týden s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Hasbro jedná o fúzi s domácím konkurentem Mattel. Spojením by vznikl hračkářský obr s tržní kapitalizací více než 20 miliard dolarů (přes půl bilionu korun) a značkami jako My Little Pony, Furby, Barbie a Hot Wheels.

Mattel začátkem února oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenal první nárůst tržeb za více než dva roky, a to díky oživení poptávky po panenkách Barbie a silnému prodeji autíček Hot Wheels. Jeho čistý zisk vzrostl o 44 procent na 215 milionů dolarů.