Česká národní banka se musela minulý rok činit více, než se čekalo. Na intervencích vydala loni celkem 243 miliard korun, což překonalo i rok 2013, kdy centrální banka začala s oslabováním koruny. Od začátku intervencí do konce prosince pak ČNB intervenovala zhruba za 440 miliard korun.

Centrální banka nastoupila do intervenčního režimu koupí eur za 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur zhruba za 28 miliard korun. Poté v srpnu koupila eura zhruba za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka neintervenovala, v listopadu zhruba za deset miliard korun a v prosinci za 42 miliard korun.

"Celkově tak suma intervencí dle oficiálních statistik ČNB v roce 2015 činila 243 miliard korun, což překonalo o více než 40 miliard korun i původní intenzivní intervence z listopadu 2013, kdy byl kurzový závazek zahájen," popisuje analytik Jakub Seidler z ING Bank. V lednu letošního roku pak podle jeho odhadů ČNB intervenovala za dalších 50 miliard korun.

Již dříve představitelé ČNB uvedli, že dopady intervencí do finančního hospodaření centrální banky nejsou podstatné. Primárním cílem ČNB je totiž udržovat cenovou stabilitu. "Intervence také nemají žádné přímé dopady do veřejných rozpočtů, protože případné účetní kurzové ztráty z devizových rezerv bude ČNB bez problémů schopna uhradit ze svých budoucích zisků, jak dokládá i naše vlastní historická zkušenost," uvedl již dříve ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek 4. února uvedla, že neukončí režim intervencí dříve než v roce 2017 a že jako pravděpodobné vidí ukončení v první polovině roku 2017. Do té doby centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než kolem konce roku 2016. Důvodem posunutí je vývoj inflace.

Letošní rok může překonat ten loňský

Devizové rezervy České národní banky v lednu pokračovaly ve výrazném růstu. Od konce loňského roku se zvýšily o 3,2 miliardy eur na 62,46 miliardy eur. Naposledy takto výrazně stouply loni v srpnu, v ostatních měsících loňského roku rostly zhruba o jednu až dvě miliardy eur. Rezervy stouply i v dolarovém a korunovém vyjádření. 

V korunovém vyjádření stouply devizové rezervy v lednu zhruba o 87 miliard na 1,688 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv za leden zvýšil o 3,68 miliardy na 68,174 miliardy. Proti konci loňského ledna se devizové rezervy zvýšily v eurech o 15,8 miliardy, v korunách o 392 miliard a v dolarech o 15,5 miliardy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výše devizových rezerv ke konci loňska podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy odpovídala zhruba 36 procentům hrubého domácího produktu. "To je stále z hlediska ČNB poměrně ‚komfortní‘ úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představovaly zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny," uvedl.

Další růst rezerv v souvislosti s intervenčním režimem lze podle Kovandy očekávat letos spolu s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu. "V letošním roce může objem prostředků akumulovaných v souvislosti s oslabováním koruny snadno převýšit loňský objem," uvedl Kovanda.

Vývoj devizových rezerv ČNB (miliardy korun)

Komentář: Česká národní banka zahájila intervence v listopadu roku 2013 nákupem eur za 200 miliard korun. Zdroj dat: ČNB