Miliardář Warren Buffett je téměř jako bájný král Midas. Na co sáhne, změní se ve zlato. Pokud člověk patří k akcionářům jeho společnosti, neměl by tak rozhodně dávat z ruky ani Buffettovu ročenku. V internetovém obchodě provozovaném na eBay se například report určený investorům z roku 1980 prodává v přepočtu za 50 tisíc korun.

Buffetovy dopisy určené akcionářům z let 1965 až 2014 pak vyjdou ve zmíněném e-shopu v přepočtu na více než deset tisíc korun. Stejně jako například u veteránů nebo vína i zde platí: čím starší, tím dražší. Ročenku z roku 2011 tak lze pořídit od čtyř do šesti set korun, čímž se nabízí zajímavá příležitost k investici.

Rozhodnutí třetího nejbohatšího muže světa jsou obvykle mezi investory vnímána jako stěžejní. A odráží se to i na ceně akcií jeho společnosti Berkshire Hathaway, které se v současnosti obchodují v přepočtu za 4,6 milionu korun za kus. V roce 2014 dokonce cena akcií dosahovala hodnoty 4,8 milionu korun za kus.

Mohlo by se zdát, že člověk s průměrným výdělkem může o podobné investici jen snít. Ale není tomu tak. Warren Buffet se v minulosti rozhodl zpřístupnit své akcie i menším investorům a na trhu se začalo obchodovat s akciemi třídy B. Ty v současnosti dosahují hodnoty 3050 korun za kus. Tím se ostatně nabízí možnost dostat se levněji i k ročenkám.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Již na začátku zmíněný "ročník" 1980 se v současnosti prodává za 50 tisíc korun, to je jen pro představu přibližně sedmkrát více, než byla v daném roce hodnota akcie společnosti. Jde tak o zhodnocení o 706 procent. Samozřejmě že ve srovnání se zhodnocením samotných akcií je to poměrně málo, ale přesto oněch několik set procent stojí za povšimnutí. 

Společnosti "věštce z Omahy", jak se Buffetovi přezdívá, se podařilo v minulém roce za třetí čtvrtletí dosáhnout čistého zisku ve výši 9,4 miliardy dolarů. Rok předtím to bylo za stejné období 4,6 miliardy dolarů. Důvodem byl ale jednorázový příjem související se spojením podniků Kraft Foods a H.J. Heinz, který převážil nad poklesem provozního zisku. Provozní zisk tak klesl o čtyři procenta, což se následně promítlo i do ceny akcií. Ty v loňském roce odepsaly 12 procent.

Ročenka z roku 1980 v přepočtu za 50 tisíc korun

 bershhire

Ročenka z roku 2011 v přepočtu za 600 korun

berkshire2
Zdroj: eBay.com