Ekonomika Spojených států vytvořila v lednu zhruba 151 000 pracovních míst, což bylo méně, než se očekávalo, a podstatně méně než v předešlých dvou měsících. Míra nezaměstnanosti se ale snížila na osmileté minimum 4,9 procenta a výrazně se zvýšily mzdy, uvedlo v pátek americké ministerstvo práce.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru předpovídali, že po sezonním přepočtu vznikne zhruba 190 000 pracovních příležitostí a že míra nezaměstnanosti zůstane na pěti procentech.

V prosinci a listopadu vzniklo v průměru kolem 270 000 míst měsíčně, což byl mimo jiné důsledek nezvykle teplého počasí. V lednu tento faktor vymizel a značnou část USA naopak během měsíce zasáhly sněhové bouře.

Průměrná hodinová mzda se v lednu zvýšila o 0,5 procenta. V meziročním srovnání rostla o 2,5 procenta, což je stále pod úrovní 3,5 procenta, která se považuje za známku zdravé ekonomiky. Analytici ale během tohoto roku čekají zrychlení růstu mezd s tím, jak se bude trh práce přibližovat stavu plné zaměstnanosti.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Za celý loňský rok vzniklo v největší světové ekonomice zhruba 2,65 milionu pracovních míst. Byl to pro zaměstnanost druhý nejlepší rok od roku 1999 a překonal jej pouze předcházející rok 2014, kdy zaměstnavatelé vytvořili asi 3,2 milionu míst.

Americká ekonomika zpomalila v posledním loňském čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,7 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2,4 procenta, stejným tempem jako v roce 2014.