Páteční obchodování na asijských burzách se neslo v duchu klopýtajícího dolaru a bezmocného Japonska, které se muselo dívat na propadající se burzovní indexy, jež podkopává naopak posilující jen. Češi ale mají spíše důvod k radosti, neboť pro ně má stávající situace jednu výhodu. Padající dolar již od začátku týdne srazil kurz k domácí měně takřka o celou korunu.

Americkému dolaru se nedaří celý týden. Dolarový index DYX, který vyjadřuje kurz dolaru ke koši vybraných měn, ztratil jen v pátek 3,2 procenta. Středa byla pro index navíc vůbec nejhorším dnem za posledních sedm let. "Za poslední rok přitom dolar posílil již o 36 procent. To nabourává americký ekonomický růst i konkurenceschopnost tamního hospodářství," uvádí expert Evan Lucas pro portál CNBC.

Dolar zlevnil o korunu, ale ne na dlouho

Další nepříjemnou zprávou bylo čtvrteční zveřejnění dat produktivity práce. Ta se za celý loňský rok zvýšila jen o 0,6 procenta po přírůstku o 0,7 procenta v roce 2014. To je nejhlubší pokles růstu za poslední dva roky. Nicméně oslabující dolar se pozitivně promítl do obchodování na amerických akciových trzích. Investoři díky oslabující měně očekávají vyšší zisky u nadnárodních korporací. A rádi mohou být kromě amerických akcionářů i čeští občané.

Oslabující dolar dokázal během posledního týdne pohnout kurzem vůči české měně z 25 korun za dolar v pondělí na 24,1 koruny za dolar ve čtvrtek. V listopadu loňského roku se přitom ještě držel na 25,5 koruny za dolar. Výrazně se také vzdálila vyhlídka, že dolar bude k mání za jedno euro. V současnosti se kurz zastavil na 1,12 dolaru za euro.

Levnější nákupy v dolarech mohou být pro některé alespoň částečnou satisfakcí za slabý kurz koruny vůči euru. Ten se ve čtvrtek rozhodla držet centrální banka na 27 korunách za euro až do příštího roku. Banka tak očekává ukončení intervencí někdy v první polovině roku 2017.

Další vývoj kurzu dolaru vůči euru i koruně ovlivní páteční očekávaná statistika o vývoji lednové nezaměstnanosti v USA. "Očekáváme, že silná tvorba pracovních míst se udržela i v lednu, míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,9 procenta. To je hodnota, která je obecně vnímána jako plná zaměstnanost," uvádí hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Očekává tak, že by mohl dolar začít po zveřejnění čísel posilovat. Pokud by ale výsledky zklamaly, bude dolar pokračovat v současném trendu.

Bezradní Japonci

Podstatně chmurnější týden zažívají ale Japonci. Tamní bankéři centrální banky srazili klíčovou úrokovou sazbu přesně před týdnem do záporu. Chtěli tak zabránit dalšímu posilování jenu a podpořit růst ekonomiky. K jejich překvapení se ale nestalo vůbec nic. Právě naopak, japonský jen se tento týden vydal na své "rallye" a dále posiluje. Pro přesnost: přece jen po ohlášení záměru centrální banky došlo krátce k prudkému oslabení měny, ale v dalších dnech začala měna posilovat nejen vůči dolaru a efekt intervence se tak prakticky vymazal.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Japonský burzovní index Nikkei pak ztratil v pátek 1,5 procenta. Nejvíce se propadaly akcie automobilek Toyota, Nissan a Honda, jejichž ztráty se pohybovaly v rozmezí od 2,43 do 3,24 procenta. Automobilka Honda musela ve čtvrtek svolat do servisů 2,2 milionu vozů v USA kvůli kontrole airbagů a Toyota zase musela odstavit několik továren v Japonsku, neboť se potýká s nedostatkem oceli. Jednomu z jejích dodavatelů vybuchl sklad s dodávkami právě pro Toyotu. Největší automobilka světa by také měla během pátku zveřejnit své hospodářské výsledky.

Vývoj kurzu koruny k americkému dolaru

graf
Komentář: Data jsou od srpna loňského roku do pátého února. Zdroj dat: Reuters