Americká energetická společnost ConocoPhillips ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 3,45 miliardy dolarů (83,2 miliardy korun) z 39 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Kvůli propadu cen ropy a dalších komodit musel podnik zaúčtovat vysoké odpisy majetku, omezí také další průzkum. Firma současně uvedla, že letos dál omezí kapitálové výdaje a sníží dividendu.

Firma ve čtvrtletí musela zúčtovat mimořádné odpisy 2,7 miliardy dolarů. Bez zahrnutí odpisů, zisku z prodeje majetku a dalších mimořádných položek činila ztráta na akcii 90 centů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters v průměru očekávali ztrátu 65 centů na akcii. Tržby se snížily o 43 procent na 6,77 miliardy dolarů (163,5 miliardy korun).

 

 

Světové ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku letošního roku klesly o více než 70 procent. To má dopad na zisky téměř všech producentů ropy, kteří musí výrazně šetřit a omezovat další kapitálové výdaje. Firmy mimo jiné omezují investice do nových projektů.

Společnost ConocoPhillips ve čtvrtek uvedla, že v letošním roce sníží kapitálové výdaje o 17 procent na 6,4 miliardy dolarů. Firma také sníží čtvrtletní výplatu dividendy na 25 centů z dosavadních 74 centů na akcii. Roční dividendový výnos tím klesně z nynějších zhruba 7,7 procenta asi na 2,6 procenta.

Firma očekává, že těžba zůstane v letošním roce zhruba na stejné úrovni jako loni. V loňském roce podnik vytěžil 1,589 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.