Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell vytvořila za loňský rok zisk 1,94 miliardy dolarů (47,1 miliardy korun), což je proti předchozímu roku propad zhruba o 87 procent. Znamená to zároveň nejnižší zisk za posledních minimálně 13 let, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. Největší ropná společnost v Evropě se stejně jako její rivalové potýká s dlouhodobě nízkými cenami ropy.

Firma ve čtvrtek uvedla, že podnikne další opatření, aby nejhorší propad trhu za více než deset let ustála. "Pokud si to podmínky vyžádají, přijme společnost Shell další rozhodná opatření, aby se s propadem cen ropy vyrovnala," uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden.

Ceny ropy se od předloňského června kvůli přetrvávajícímu převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než 70 procent. Po růstu z posledních dnů se pohybují kolem 35 dolarů za barel.

Shell během posledního roku zrušil projekty za miliardy dolarů, aby tlumil negativní dopady propadu cen ropy. Zastavil třeba kontroverzní průzkum těžby v pobřežních vodách Aljašky, kde nenašel dost ropy. Ustoupil také od projektu těžby z ropných písků na západě Kanady.

Společnost loni prodala aktiva za 5,5 miliardy dolarů, další aktiva v objemu asi 30 miliard dolarů ještě plánuje prodat. Kapitálové výdaje, které slouží například na obnovu vybavení, firma loni snížila o 8,4 miliardy dolarů na 58,9 miliardy dolarů. Provozní náklady pak snížila o 4,1 miliardy dolarů na 41,1 miliardy dolarů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Firma, jejíž akcionáři minulý týden schválili sloučení s britskou BG Group, ve čtvrtek také potvrdila, že zruší zhruba 10 000 pracovních míst, z části i kvůli této akvizici.

S nízkými cenami ropy zápasí i konkurenční těžařské firmy. Největší světová ropná skupina Exxon Mobil vykázala za poslední čtvrtletí nejnižší zisk za více než deset let. Britská BP se loni v důsledku nízkých cen ropy propadla do rekordní ztráty.

Zisk Shellu očištěný o některé mimořádné položky klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 44 procent na 1,8 miliardy dolarů. Zisk rozdělitelný mezi akcionáře se ale o 58 procent zvýšil a dosáhl 939 milionů dolarů.