Maloobchodní tržby - bez prodeje aut - v prosinci meziročně vzrostly o 5,5 procenta. Bez očištění o vliv pracovních dní, kterých bylo o jeden více než před rokem, se tržby zvýšily dokonce o 6,7 procenta. Ve srovnání s listopadem stouply o 0,6 procenta.

Nová data Českého statistického úřadu (ČSÚ) zároveň ukazují, že domácnosti letos utrácely nejvíce od roku 2008. Za celý rok se tržby v tuzemském maloobchodě zvýšily o 5,9 procenta.

Za prodej pohonných hmot utržili obchodníci v posledním měsíci loňského roku meziročně o 12,5 procenta více.

"Na spotřebitele má pozitivní vliv pokles cen u benzinových pump, a proto jsou motoristé ochotní více jezdit, více tankovat. V současnosti to vypadá, že ceny by neměly růst, a tak pozitivní impulz ještě chvíli vydrží," říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Za prodej nepotravinářského zboží dali spotřebitelé v prosinci o 6,5 procenta více a tržby za prodej potravin se zvýšily o 5,5 procenta.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera utrácejí Češi víc hlavně díky příznivému vývoji na trhu práce. Nezaměstnanost po celý rok klesala a na konci roku byla dokonce nejnižší v Evropské unii. Zároveň přibývá firem, které zaměstnancům zvyšují mzdy.

"Spolu s nízkou inflací to znamenalo další zlepšení finanční situace domácností. Nemluvě o levných pohonných hmotách," souhlasí ekonom ČSOB Petr Dufek.

Rekordní Vánoce

Nejvýrazněji opět rostly nákupy přes internet - tržby v prosinci stouply o 16,7 procenta, za celý rok 2015 o 19,7 procenta. "V porovnání s rokem 2010 se tedy více než zdvojnásobily," zdůrazňuje ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží dali Češi v prosinci meziročně o sedm procent více, za výrobky pro domácnost o 5,8 procenta více, oděvy a obuv o 5,3 procenta a za počítačové nebo komunikační zařízení o 3,8 procenta více.

"Můžeme mluvit o rekordních Vánocích pro velkou část tuzemského maloobchodu, zvláště pak pro internetové obchody, prodejce elektroniky či vybavení domácností," shrnuje Dufek.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které statistici evidují samostatně, se ve srovnání s loňským rokem po očištění o kalendářní vlivy zvýšily o 10,8 procenta. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 14,3 procenta, přitom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 15,7 procenta a za opravy o 9,5 procenta.

Vývoj tržeb maloobchodu v loňském roce (%)

Zdroj: ČSÚ