Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v lednu zpomalil, ačkoliv podniky v rámci snahy o získání nových zakázek pokračovaly ve snižování cen. Vyplývá to podle agentury Reuters z výsledků průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery.

Index podnikatelské aktivity v lednu klesl na 53,6 bodu z prosincových 54,3 bodu. Dostal se tak nejníže za čtyři měsíce. Udržel se však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Lednový průzkum signalizuje, že tempo růstu aktivity patřilo k nejpomalejším v uplynulém roce," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Zpomalil růst aktivity, zakázek i zaměstnanosti," dodal. Poukázal rovněž na sílící deflační tlaky.

Index výstupních cen podniků v lednu podle průzkumu klesl na 48,9 bodu z prosincových 49,5 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň za deset měsíců. Výsledky průzkumu podle firmy Markit rovněž naznačují, že tempo růstu ekonomiky eurozóny se začátkem roku pohybuje kolem 0,4 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Hospodářský růst a inflace v uplynulém roce zjevně nedokázaly nabrat na síle navzdory stimulačním opatřením (Evropské centrální banky) ECB. To vyvolává otázku, zda jsou nynější stimuly nedostatečné, nebo zda se měnová politika ukazuje neúčinnou," uvedl Williamson.

ECB loni v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Ekonomiku se snaží podporovat také rekordně nízkými úrokovými sazbami.

Tržby v eurozóně se díky vánočním nákupům vrátily k růstu

Maloobchodní tržby v eurozóně se v závěru loňského roku vrátily k růstu, a to zejména díky vánočním nákupům jídla a pití. Vyplývá to podle agentury Reuters ze středečních statistického úřadu Eurostat. Tržby v prosinci meziměsíčně stouply o 0,3 procenta poté, co v listopadu zůstaly beze změny.

Spotřebitelské výdaje představují významný faktor ve vývoji hospodářského růstu. V loňském třetím čtvrtletí růst ekonomiky eurozóny zpomalil na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Údaje o vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zveřejní Eurostat koncem příštího týdne.

Údaje Eurostatu ukázaly, že tržby z prodeje potravin, nápojů a tabáků se v prosinci zvýšily o 0,6 procenta. Tržby z prodeje nepotravinářských produktů stouply o 0,2 procenta, zatímco tržby z prodeje pohonných hmot pro automobily klesly o 0,1 procenta.