Malá bezpilotní letadla neboli drony se dnes dají pořídit za pár tisícovek. Oblohu tak křižuje stále větší počet těchto strojů. Přestože k jejich řízení je potřeba povolení a piloti se musí přizpůsobovat řadě pravidel, ne každý je dodržuje.

Úřady proto stále častěji řeší, jak proti nežádoucím letům zasahovat.

S originálním způsobem přišla nizozemská policie. Ke zpacifikování dronů začala využívat speciálně vycvičené orly a sokoly. Ti dokážou za letu zachytit dron a přistát s ním, aniž by se zranili.

"Orli mají dvě působivé vlastnosti, jimiž jsou jejich rychlost a síla," řekl pro server CNN Ben de Keijzer, spoluzakladatel společnosti Guard From Above, která ptáky trénuje. Orlí pařáty jsou ostré a pevné tak, že dokážou rozdrtit kosti. Cvičitelé připomínají, že se draví ptáci využívali k lovu po stovky let. Dnes čelí kořisti jednadvacátého století: dronům. "Někdy je řešení hypermoderního problému mnohem jednoduší, než by se mohlo zdát," dodal. Guard From Above je první firmou věnující se cvičení dravých ptáků pro tyto potřeby.

"Pták vnímá dron jako kořist. Když ho zachytí, odvleče ho na bezpečné místo, kde nejsou žádní lidé ani ptáci," osvětlil mluvčí projektu Marc Wiebes pro DutchNews.nl, na jakém principu zvířata stroje loví.

Tento způsob není jedinou snahou, jak se zbavit nežádoucích dronů. Například v Japonsku začali k jejich zachycování v letu využívat jiných bezpilotních letadel se zavěšenou sítí.

Britská firma zase vyvinula speciální paprsek, který dokáže dron vypnout na vzdálenost jedné míle.