Britský ropný gigant BP se loni v důsledku nízkých cen ropy propadl do ztráty 6,5 miliardy dolarů (161 miliard korun) po zisku 3,8 miliardy dolarů (94,2 miliardy korun) v předchozím roce. Podle agentury Reuters jde o nejhorší hospodářský výsledek podniku za minimálně 20 let.

Firma v úterý rovněž oznámila, že zruší 3 tisíce pracovních míst v oblasti rafinace, distribuce a marketingu. Již dříve přitom ohlásila zrušení 4 tisíc pracovních míst v těžařských aktivitách. Na konci roku 2004 zaměstnávala BP podle svých internetových stránek po celém světě zhruba 84 500 lidí.

Světové ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než dvě třetiny kvůli převisu nabídky nad poptávkou. To podle listu Financial Times přimělo firmu BP k nákladné restrukturalizaci aktivit a k výrazným odpisům hodnoty aktiv.

"Nadále pracujeme na rychlém přizpůsobení BP měnícímu se prostředí. Děláme pokroky při snižování nákladů a kapitálových výdajů," uvedl generální ředitel společnosti Bob Dudley. V samotném čtvrtém čtvrtletí firma snížila ztrátu na 3,3 miliardy dolarů ze 4,4 miliardy dolarů před rokem.