Čínská policie v pondělí zatkla 21 osob, které podezřívá ze zapletení do systematického okrádání zhruba 900 tisíc investorů. Měly je připravit o 7,6 miliardy dolarů, což by představovalo největší finanční podvod v čínských dějinách.

Zatčení jsou zaměstnanci společnosti Ezubao, která je považována za největšího čínského obchodníka v on-line financích. Z podvodů je obviněn i zakladatel společnosti Ting Ning. Klienti firmy půjčili různým subjektů více než sedm miliard dolarů. Ezubao jim slibovalo, že dlužníci jim jejich půjčky vrátí zpět s úrokem pohybujícím se mezi devíti a 14,6 procenta. Více než 95 procent těchto dlužníků bylo ve skutečnosti fiktivními subjekty, které vytvořili zaměstnanci Ezubaa.

Dva zatčení už se k podvodům přiznali. "Pravdou je, že je to podvod... Je to typické Ponziho schéma," pronesl ve svém přiznání Čang Min, jeden z partnerů. Ponziho schéma je podobně jako pyramidové schéma chápáno jako podvodná investiční operace, která slibuje v krátkém čase nezvykle vysoké výnosy. Je pojmenována po bostonském podvodníkovi Charlesovi Ponzim, který toto schéma vytvořil v roce 1920.

Společnost Ezubao byla založena v roce 2014 a rychle se stala největším hráčem segmentu on-line investování. Svým klientům slibovala rychlý nárůst jejich bohatství a těžila především ze zvyšujícího se počtu zástupců střední třídy v Číně.

Tento případ je však jen malou částí šedého bankovnictví v Číně, které místní regulátoři odhadují na 1,5 bilionu dolarů.