Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne zařadit do desetiprocentní daňové sazby vedle piva i vodu. "Můžeme přemýšlet i o nealkoholických nápojích vůbec," řekl ministr v rozhovoru pro Právo. Stát by podle něj přišel u vody ročně o 15 milionů korun a u nealkoholických nápojů zhruba o 50 milionů korun ročně.

S návrhem na snížení daně u sudového piva přišel Babiš ve čtvrtek. Snížení daně by připravilo rozpočet asi o 160 milionů korun ročně. Podle ministerstva financí návrh není v rozporu s právem Evropské unie.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje Babišův návrh o pivu za marketingový tah na podporu zákona o elektronické evidenci tržeb. Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a předseda ODS Petr Fiala jej označili za populistický.

Samotné ministerstvo financí v pátek uvedlo, že sníženou sazbu daně je možné aplikovat na restaurační a cateringové služby, přičemž je na volbě každého členského státu, zda z této položky vyloučí dodání alkoholických nebo nealkoholických nápojů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Je nutné zdůraznit, že směrnice zakazuje použití snížené sazby DPH na dodání piva jako zboží, nikoliv však na podávání piva v rámci restaurační služby," uvedl Michal Žurovec z ministerstva.

Podobné řešení loni zvolilo Rumunsko, kde je snížená sazba daně na dodávky sudového piva pro restaurace a stravovací zařízení. Sníženou sazbu na alkoholické nápoje, nejen na pivo, má v EU několik zemí. Jde například o Itálii nebo Španělsko.