Šanghajská společnost CEFC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem úspěšně pokračuje v tuzemsku s náborem nových lidí do svých řad. Tentokrát se velkému čínskému investorovi podařilo získat bývalou ředitelku České pošty Marcelu Hrdou. Ve společnosti, která jen v září minulého roku utratila v Česku deset miliard korun, se ujme v únoru křesla výkonné viceprezidentky.

"Působení na jedné z vedoucích pozic ve společnosti CEFC je pro mě velká výzva, na kterou se velice těším. Mým cílem je maximálně přispět k úspěšnému působení jak samotné společnosti, tak i jednotlivých investic. A to nejenom v České republice, ale i v dalších regionech Evropy," uvedla v tiskové zprávě společnosti Marcela Hrdá.

Hrdá má přitom zkušenosti z pozice generální ředitelky Skupiny Barrandov, kde skončila tento pátek, nebo již zmíněné České pošty. Dříve působila také ve vedení ČSA a pražského letiště. Hlavním "headhunterem" čínské firmy je Jaroslav Tvrdík, který CEFC v tuzemsku zastupuje. Jaroslav Tvrdík působil v minulosti mimo jiné na pozici ředitele ČSA, kde se potkal s Hrdou, která zde tehdy vykonávala funkci viceprezidentky pro marketing a prodej.

Získat se Tvrdíkovi podařilo již v minulém roce například dlouholetého prezidentského protokoláře Miroslava Sklenáře. Z Úřadu vlády pak zamíříla do ulice Na Příkopě schopná organizátorka Iveta Pýchová, vedoucí sekretariátu státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy. Pýchová je už od prosince v nové roli ředitelky kabinetu společnosti CEFC Investment (Europe) Company.

Investoři ze Šanghaje loni v září na doporučení Jaroslava Tvrdíka utratili v Česku zhruba deset miliard korun. Koupili podíly v leteckém dopravci Travel Service, Pivovarech Lobkowicz, ve finanční skupině J&T Finance, v pražském fotbalovém klubu Slavia nebo ve skupinách Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, kam patří televize Barrandov nebo časopisy Týden či Instinkt.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Číňany zatím v Česku nejvíc láká historická krása Prahy a čisté životní prostředí. Do hlavního města proto míří po desetitisících turisté: loni začala fungovat letecká linka Hainan Airlines z Pekingu a letos na jaře se přidá společnost China Eastern se spojením s ekonomickým centrem Číny Šanghají.

Premiér Bohuslav Sobotka sní o tom, že Praha se díky tomu stane vstupní branou pro Číňany do celé střední a východní Evropy. Zároveň při své listopadové návštěvě Číny obešel šéfy pěti velkých čínských bank a nabízel jim Prahu jako město, kde by si měli vytvořit finanční centrum pro zmíněný region.

Pobočku už minulý rok v Praze otevřela Bank of China a uvažuje o tom také Industrial and Commercial Bank of China.