Automobilka DeLorean se rozhodla znovu oživit vůz ze známého filmu Návrat do budoucnosti. Po více než 30 letech tak obnoví produkci auta, které ve filmu řídil hlavní hrdina Marty McFly. Firma plánuje vyrobit zhruba 300 modelů.

Vůz DeLorean neměl příliš dlouhou životnost, vyráběl se necelé dva roky. Přesto se stal nesmírně populárním vozem a získal si téměř kultovní statut. Automobil se začal vyrábět v roce 1981 a do bankrotu společnosti na počátku roku 1983 bylo prodáno zhruba devět tisíc kusů. O dva roky později udělal z DeLoreanu sběratelský kousek již zmíněný film Návrat do budoucnosti.

Výroba auta pak byla zakázána, protože práva na futuristický design patřila Johnu DeLoreanovi a nikoliv zkrachovalé automobilce z Belfastu.

Firmu oživil v roce 1987 Stephen Wynne a přestěhoval ji do texaského města Humble. Automobilka poté opravovala zařízení a nahrazovala staré části vozů zákazníkům z celého světa.

Nyní americké úřady opět povolily výrobu nového modelu a po 33 letech tak potěšily všechny fanoušky filmu i generálního ředitele společnosti. "Je to ohromné. Znamená to, že jsme jako automobilka opět zpátky," prohlásil pro NBC Wynne.

Ten zároveň odhaduje, že první auto by mohlo vyjet na silnice začátkem příštího roku. Fanoušky Martyho McFlye pak nový vůz bude stát podle odhadů od 80 do 100 tisíc dolarů.

DeLorean bude mít silnější a zároveň ekologičtější motor než jeho předchůdce. Bude disponovat většími koly i modernějším interiérem, ve kterém nebudou chybět nezbytnosti jako vyhřívané sedačky, navigace nebo Bluetooth.