Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze nadále počítá s růstem české ekonomiky v letošním roce o 2,7 procenta. Odhad růstu reálného HDP za loňský rok tak zlepšilo proti říjnové prognóze ze 4,5 procenta na 4,6 procenta. Pro rok 2017 počítá s růstem ekonomiky ve výši 2,6 procenta. Ekonomický růst potáhne výhradně domácí poptávka.

Mnohé z příčin vysokého růstu české ekonomiky v loňském roce lze podle prognózy označit za jednorázové či dočasné. Jde zejména o impulz v podobě čerpání prostředků z fondů EU z programového období 2007–2013, které bylo možné využít jen do konce roku 2015.

"Odhadujeme, že příspěvek tohoto faktoru k růstu HDP činil 0,8 procentního bodu. Na počátku roku 2015 růst HDP jednorázově zvýšilo přesunutí části výnosu spotřební daně z tabákových výrobků z roku 2014, k němuž došlo kvůli časovému omezení platnosti tabákových nálepek," uvádí ministerstvo vedené Andrejem Babišem. Tabáková změna přispěla k růstu zhruba 0,2 procentního bodu.

Tyto faktory tedy růst HDP v roce 2015 zvýšily zhruba o jeden procentní bod a letos jej vlivem vyšší srovnávací základny v obdobném rozsahu sníží, stojí v prognóze.

Míra inflace za rok 2015 činila jen 0,3 procenta, což je nejméně od roku 2003 a druhá nejnižší hodnota v historii samostatné České republiky. Nízká inflace je převážně dána hlubokým propadem světových cen minerálních paliv a obecně nízkou inflací v globálním měřítku.