Světové ceny ropy po úterním nárůstu ve středu opět zamířily dolů, pokles činí tři až čtyři procenta. Trh reaguje na údaje o nečekaném zvýšení amerických zásob ropy a na obavy o čínskou ekonomiku, která je druhým největším spotřebitelem ropy po USA.

Cena severomořské ropy Brent ve středu kolem 12:00 SEČ vykazovala pokles o více než dvě procenta na 31,09 dolaru za barel. V úterý Brent zhruba o tři procenta zdražil. Cena americké lehké ropy ve stejnou dobu klesla více než o tři procenta na 30,16 USD za barel.

Trh se už delší dobu potýká s výrazným převisem nabídky ropy nad poptávkou, což tlačí ceny dolů. Za úterním zotavením stály naděje, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by se mohla dohodnout s nečlenskými státy na snížení dodávek suroviny na přezásobené trhy. Účast Ruska v jakékoliv dohodě se považuje za zásadní.

Mluvčí Kremlu ve středu oznámil, že Rusko o situaci na trzích s ropou jedná s různými státy, včetně těch ropných. Žádná koordinovaná činnost ale prý nyní v plánu není.

Úterní údaje odvětvové organizace American Petroleum Institute (API) ukázaly, že americké zásoby ropy stouply minulý týden o 11,4 milionu barelů, zhruba třikrát více, než čekali analytici. Ke středečnímu propadu cen ropy přispěly také údaje o pokračujícím propadu zisků čínských průmyslových podniků.