Pražská burza může ztratit další atraktivní titul, na kterém mohli investoři vydělávat. Jde o akcie Pivovarů Lobkowicz Group (PLG), ve kterých loni získala 79,40 procenta čínská firma Lapasan. Ta nyní zvýší svůj podíl na 98,07 procenta a ostatní akcionáře ze společnosti pravděpodobně vytěsní. 

Lapasan, v němž drží 70procentní podíl čínská investiční skupina CEFC, se k takové možnosti nevyjádřil. Menšinovým akcionářům, kteří své akcie zatím neprodali, ale firma nabídne další odkup za 208 korun za akcii.

Na pražské burze se akcie PLG v současné době prodávají za 207,50 korun, v RM-Systému za 206,60 korun. Držitelé, kteří je získali při vstupu společnosti na burzu za 160 korun, tak na nich vydělávají. Původně se ale na trhu čekalo, že se na burze bude obchodovat s mnohem větším podílem společnosti a delší dobu, jak potvrzuje analytik Patria Finance Václav Kmínek. Část investorů dokonce věřila, že se akcie společnosti stanou součástí burzovních indexů, což by jejich cenu ještě zvedlo.

Po vstupu čínských majitelů se ale situace dramaticky změnila. Počet akcií PLG, s nimiž lze obchodovat na pražské burze a v RM-Systému, je nízký a podle odborníků bude těžké je prodat. Doporučují proto investorům, aby na nabídku Lapasanu přistoupili. 

"Očekávání, spojená s rozšířením prodeje piva z Pivovarů Lobkowicz v Číně jsou velká. Je ale otázka, zda se na nich bude moci menšinový akcionář podílet," řekl makléř společnosti Wood and Company Vladimír Vávra. 

Lapasan zatím neuvedl, zda akcie na burze ponechá, když je všichni malí akcionáři neprodají. Kdo chce spekulovat na budoucí rozvoj firmy, nemá podle Vávry co ztratit. Musí ale počítat s řadou rizik, spojených s nízkými objemy obchodů. 

Podle Kmínka z Patrie ale nemá smysl akcie PLG dále držet. Kdo je dosud Lapasanu neprodal, měl by tak učinit při připravované dodatečné nabídce. Vzhledem k malému počtu akcií, které na trhu zbudou, bude problém je prodat a při nízkém objemu obchodů může jejich cena silně kolísat. 

Také analytik České spořitelny Petr Bártek doporučuje přistoupit na nově nabízený odkup a akcie prodat. "Cena je férová," dodal.

Dodatečná nabídka přijde do 30 dnů

Společnost Lapasan zatím uzavřela podle informací na svém webu smlouvy na 2 181 683 akcií PLG, což představuje 18,67 procenta základního kapitálu a hlasovacích práv. Svůj celkový podíl tak může Lapasan zvýšit na 98,07 procenta. Jeho podíl na hlasovacích právech a základním kapitálu PLG překročil 90 procent a bude muset do třiceti dnů od ukončení platnosti původní nabídky na odkup akcií učinit další. Cena bude stejná, tedy 208 korun za akcii.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Lapasan koupil podíl 79,4 procenta PLG loni v září za 1,9 miliardy korun. Kromě čínské skupiny CEFC, která drží 70 procent jejích akcií, má ve firmě dvacetiprocentní podíl investiční skupina J&T a deset procent pak generální ředitel pivovaru Zdeněk Radil. 

Pivovary Lobkowicz Group tvoří sedm regionálních pivovarů v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Kláštěře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod. 

Podle výsledků za první tři čtvrtletí roku zvedla skupina meziročně výstav piva o tři procenta na 708 tisíc hektolitrů. Tržby se meziročně zvýšily o 1,9 procenta na 941 milionů korun, z toho z prodeje piva o 2,4 procenta na 879,9 milionů korun.