Íránský a čínský prezident se v sobotu v Teheránu shodli na posílení vztahů a navázání strategické spolupráce. Hasan Rúhání a Si Ťin-pching také stvrdili podpis 17 bilaterálních dohod, včetně vzájemné spolupráce v jaderném sektoru, informovala agentura Reuters. Obchodní výměna se tím podle Rúháního v příštích deseti letech zvýší na 600 miliard dolarů (asi 15 bilionů korun).

K užším ekonomickým a bezpečnostním vztahům obou zemí vyzval při sobotním setkání s hlavou čínského státu íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Podle Reuters přitom řekl to, že Írán nikdy nevěřil Západu, a proto chce rozšířit vztahy s „víc nezávislými státy“, jako je Čína. Obvinil také USA, že nejsou „čestné“ v boji proti terorismu na Blízkém východě.

„Íránci nikdy nevěřili Západu... To je důvod, proč Teherán usiluje o spolupráci s více nezávislými státy,“ uvedl Chameneí při setkání se Siem. „Írán je energeticky nejspolehlivější zemí v regionu, protože jeho energetická politika nikdy nebude ovlivněna cizinci,“ dodal podle informace zveřejněné na ajatolláhově webu.

Čínský prezident přijel do Íránu jako první světový politický lídr od rozhodnutí o zrušení sankcí 16. ledna a jako první prezident Číny po 14 letech. Čína byla jednou z šesti velmocí, které loni s Teheránem dospěly po dlouhých letech jednání k dohodě o omezení íránského jaderného programu.

„Jsme šťastní, že prezident Si navštívil Írán po zrušení sankcí... Írán a Čína se shodly na zvýšení obchodu na 600 miliard dolarů v příštích deseti letech,“ řekl Rúhání na tiskové konferenci. Na světě už jsou některé konkrétní dohody o spolupráci: například ta o obnovení tradiční obchodní cesty – Hedvábné stezky – nebo o projektech v jaderném sektoru.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

„Přátelství Číny a Íránu... obstálo ve zkoušce proměnlivosti mezinárodní scény,“ ocenil na druhé straně podle agentury Nová Čína Si Ťin-pching opětné všestranné sbližování obou zemí.

Politici ale hovořili i o situaci v Iráku, Sýrii, Afghánistánu a Jemenu.

Pro Si Ťin-pchinga je návštěva Íránu poslední zastávkou na jeho cestě po Blízkém východě, během níž už zavítal do Saúdské Arábie a Egypta.

List Global Times, podporovaný čínským státem, v sobotním komentáři napsal, že Peking doufá ve zlepšení vztahů s Teheránem v rámci svého rozsáhlého plánu obnovení obchodních vazeb s Evropou a Asií a vybojování nových trhů pro čínské zboží. „Čína posilováním spolupráce s Íránem samozřejmě sleduje své vlastní zájmy... Irán je důležitou osou,“ poznamenal deník.

Pracovnice Evropské rady pro mezinárodní vztahy Ellie Geranmayehová podle agentury Reuters poukázala na skutečnost, že Peking a Moskva sice podpořily sankce OSN proti Íránu kvůli jeho jadernému programu, ale zároveň silně prosazovaly zvláštní výjimky k pokračování obchodu s Íránem.

„Írán udržoval v uplynulých deseti letech s Ruskem a Čínou politické a ekonomické vztahy způsobem, který s Evropou neměl. Je proto naprosto přirozené, že se nejdříve otevírá vůči těmto zemím,“ dodala expertka.