Strojírenských zakázek letos v Česku přibude, výkon sektoru by měl meziročně vzrůst o 2,7 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovala analytická společnost CEEC Research. Podle studie by měl růst odvětví pokračovat i v příštím roce, kdy by měl dosáhnout 2,5 procenta. Průzkumu se zúčastnilo 119 společností. Zástupci firem uvádějí, že největším problémem sektoru je nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Podle ředitele CEEC Jiřího Vacka jsou v odhadech opatrnější ředitelé velkých firem s ročním obratem nad 300 milionů korun. Ti očekávají, že sektor letos poroste o 2,2 procenta. "Malé a střední podniky pak očekávají růst sektoru oproti loňskému roku o 2,9 procenta," dodal Vacek.

Trend potvrzují i zástupci jednotlivých společností. "Dle našich předpokladů očekáváme ve strojírenském sektoru další pozitivní růst, což je dáno makroekonomickou situací ve světě a v našem regionu," uvedl v pátek například Petr Novák, výkonný ředitel firmy Koyo Bearings Česká republika, která dodává ložiska do aut. Největším problémem strojírenských firem je podle něj v současnosti nedostatek kvalitních pracovníků na trhu.

"Naše společnost očekává v následujících letech růst až o 20 procent ročně, přičemž musíme velice složitě a nákladně přizpůsobovat náborovou politiku reálné situaci na trhu práce," dodal.

S tím souhlasí i ředitel společnosti Metalliset Group Michal Richter.

"Největší problém pociťujeme s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců pro výrobu, stejně tak i zaměstnanců s dostatečnou znalostí cizích jazyků a technickým vzděláním," uvedl. Ke zlepšení situace by podle něj přispěla ještě větší spolupráce výrobních závodů a univerzit. "A to jak pro zvýšení kvalifikace studentů, tak získání relevantních zkušeností z reálného života," dodal.

Analýza dále uvedla, že české strojírenské firmy mají v současnosti nasmlouvané zakázky na dalších zhruba sedm měsíců. Pro třetinu z nich je to v meziročním porovnání více, 15 procent naopak hlásí pokles.