Společnost Schlumberger, největší světový poskytovatel služeb v ropném průmyslu podle tržní hodnoty, se v loňském čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty více než jedné miliardy dolarů. Kvartální ztrátu tak utrpěla poprvé po 12 letech. Firma také oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku zrušila 10 tisíc pracovních míst.

Schlumberger poskytuje těžební technologie a zařízení ropným a plynárenským společnostem.

Firma ale v posledních měsících snižuje náklady, aby ustála dlouhotrvající propad světových cen ropy. Ty se především kvůli nadměrné nabídce této suroviny na trhu propadly v tomto týdnu až na nejnižší úroveň od roku 2003.

Ropné a plynárenské společnosti, které jsou zákazníky Schlumbergeru, i další ropné firmy snížily v reakci na dlouhodobě nízké ceny ropy své výdaje o 50 až 70 procent. Americká Southwestern Energy, třetí největší producent zemního plynu ve Spojených státech, ve čtvrtek oznámila, že zruší 1100 míst, tedy zhruba 44 procent svojí pracovní síly.

Schlumberger v noci na pátek sdělil, že včetně propouštění v posledním kvartálu zrušil od listopadu 2014 34 000 míst, tedy zhruba 26 procent celkové pracovní síly. Firma po celém světě zaměstnává nyní zhruba 105 tisíc lidí.

Příjem za poslední tři měsíce loňského roku firmě klesl o 39 procent na 7,74 miliardy dolarů (193,4 miliardy korun), což bylo méně, než se čekalo. Firma ve stejném období také utrpěla čistou ztrátu 1,02 miliardy dolarů (25,4 miliardy korun).

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Po očištění o náklady na restrukturalizaci a další mimořádné položky ale vydělala 65 centů na akcii, o dva centy více, než v průměru odhadovali analytici v anketě agentury Reuters.

Společnost zároveň oznámila nový program odkupu vlastních akcií v objemu deset miliard dolarů.

Akcie ve čtvrtečním prodlouženém obchodování stouply zhruba o dvě procenta. V posledních 12 měsících se jejich hodnota snížila zhruba o čtvrtinu.