Americká internetová společnost Google loni zablokovala celosvětově přes 780 milionů reklamních kampaní, které byly klamné nebo podvodné. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na prohlášení společnosti.

Počet zablokovaných reklam je o polovinu vyšší ve srovnání s rokem 2014.

Mezi postiženými bylo 10 tisíc stránek a 18 tisíc reklam vytvořených za účelem prodeje padělků a téměř 7 tisíc dalších webových stránek, které hackeři využívali k takzvanému phishingu, podvodné metodě pro získávání citlivých dat.

Přes 12,5 milionu zablokovaných reklam propagovalo vadné zdravotnické a farmaceutické výrobky, například léky neschválené k prodeji.

Po mnoha stížnostech uživatelů Google zablokoval na 30 tisíc webů, které poskytovaly zavádějící a nepravdivé informace o "zázračných" prostředcích na hubnutí.

O stránkách určených k zablokování rozhoduje kromě automatických počítačových algoritmů tým asi tisícovky lidí, uvedla AFP. Vadné stránky rovněž mohou Googlu nahlásit nespokojení uživatelé. Firma Google poskytuje velkou většinu svých internetových služeb zdarma, výnosy z reklam tvoří hlavní část jejích příjmů.