Světové akcie se oficiálně dostaly do fáze "medvědího trhu", jak techničtí analytici říkají dlouhodobému trendu poklesu. Globální akciový index MSCI ve středu ztratil ze svého maxima z loňského května už přes 20 procent a sestoupil na minimum od července 2013, uvedla agentura Reuters.

Analytici tradičně označují 20procentní pokles z maxim za "medvědí trh", jehož dominantním trendem je pokles. Liší se to od krátkodobějších korekčních poklesů během "býčího trhu", kdy naopak převládá rostoucí trend. Do "býčího trhu" vstoupily světové akcie v únoru 2009 a trend růstu skončil v první polovině loňského května.

Index MSCI zvaný oficiálně All-Country World Index od počátku roku klesl o více než 12 procent. Světové akcie sráží vytrvalý propad cen ropy a zpomalování ekonomického růstu v Číně a dalších zemích.

Ve středu globální index MSCI ztrácí 2,6 procenta. Pokud se dosavadní lednová ztráta udrží, bude to nejhlubší měsíční pokles od října 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers eskalovala globální finanční krize.

K propadu světových akcií odpoledne podstatně přispěly americké trhy. Indexy Wall Street v polovině obchodování klesaly o více než 2,5 procenta a největší ztráty vykazoval energetický sektor. Jeho akcie srážel propad cen ropy na další minima za téměř 13 let.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pozornost se dál zaměřuje na pokles cen ropy, který ve Spojených státech ukazuje na zpomalování ekonomického růstu a možná i na stagnaci," řekl agentuře Reuters ekonom Peter Cardillo z newyorské firmy First Standard Financial.

Ve středu prudce klesly už akcie v Asii i v Evropě. Hlavní index japonské akciové burzy Nikkei 225 se propadl téměř o čtyři procenta a uzavřel nejníže od října 2014. Mohutný propad postihl také akcie v Hongkongu, naopak v Šanghaji byl pokles cen relativně mírný.

Evropský index FTSEurofirst 300 ve středu sestoupil o 3,4 procenta na minimum od října 2014. Zaznamenal tím nejhorší denní ztrátu od loňského srpna, kdy světové trhy srážely propady čínských akcií.

Ropa se znovu propadla

Investory kromě poklesu cen ropy znepokojují rovněž vyhlídky světové ekonomiky, zejména kvůli zpomalujícímu růstu v Číně. Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld nicméně uvedl, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná.

Světové ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles a americká ropa WTI se po sedmiprocentním propadu ocitla poprvé od září 2003 pod 27 dolary za barel. Pokles se prohloubil spolu s novými otřesy na akciových trzích, jejichž ztráty přitom sestup na ropném trhu sám vyvolal.

Cena WTI krátce po osmé večerní hodině střeoevropského času ztrácela 7,2 procenta na 26,41 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila o 3,3 procenta na 27,80 dolaru a předtím sestoupila až na 27,10 dolaru.

V úterý oba hlavní typy ropy přechodně oživily a vystoupily nad 30 USD za barel, vzápětí ale spadly zpět pod tuto hranici. Od počátku roku ztrácejí přes 25 procent a od poloviny roku 2014, kdy trend poklesu začal, oslabují o více než 70 procent.