Americká investiční banka Goldman Sachs ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 574 milionů dolarů (14,2 miliardy korun), což je meziroční propad téměř o 72 procent a zároveň třetí čtvrtletní pokles v řadě. V hospodaření se odrazily masivní výdaje na právní spory. Banka se na jejich urovnání dohodla s americkými regulátory v souvislosti s hypotečními žalobami z doby finanční krize.

Čistý zisk v přepočtu na akcii činil 1,27 dolaru proti 4,38 dolaru před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že zisk na akcii dosáhne 3,53 dolaru.

Banka minulý týden oznámila, že zaplatí 5,1 miliardy dolarů (127 miliard korun) v rámci mimosoudního vyrovnání vládních civilních žalob, které ji obviňují z klamání investorů hypotečními dluhopisy vydanými v letech před finanční krizí z konce minulého desetiletí. Banka zároveň avizovala, že náklady na urovnání sporů jí sníží zisk za čtvrté čtvrtletí o 1,5 miliardy dolarů.

Čistý příjem v posledním loňském kvartálu meziročně klesl o 5,4 procenta na 7,27 miliardy dolarů, především kvůli slabším výsledkům v divizi obchodování s akciemi a dluhopisy. Provozní výdaje naopak o 38 procent vzrostly a dosáhly 6,2 miliardy dolarů.

Goldman Sachs výsledky za čtvrté čtvrtletí zveřejnil jako poslední z velkých amerických bank. Vyšší čistý zisk oznámily všechny tři největší finanční ústavy, tedy bankovní jednička JPMorgan Chase & Co, druhý největší hráč na trhu Bank of America a také Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle objemu aktiv.

Investiční banka Morgan Stanley se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila do zisku 753 milionů dolarů po ztrátě 1,75 miliardy dolarů ve stejném období před rokem.