Asijské trhy ve středu spadly na nejnižší hodnoty za čtyři roky, především kvůli dalšímu poklesu cen ropy. Navázaly na ně také burzy v Evropě.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý uvedla, že v nejbližší době neočekává výrazné oživení cen ropy. Investoři se také stále obávají o zdraví čínské ekonomiky, která podle posledních údajů loni rostla o 6,9 procenta, tedy nejpomaleji za 25 let.

Cena americké lehké ropy WTI klesla ve středu dopoledne na 27,54 dolaru za barel, překonala tak rekordní minimum z pondělí, kdy byla na nejnižší hodnotě od roku 2003. Severomořská ropa Brent podle agentury Reuters poprvé od září roku 2003 klesla pod 28 dolarů za barel. Ve středu kolem 9:30 SEČ byla její cena kolem 28,02 dolaru za barel se ztrátou 2,54 procenta.

Na další prohloubení poklesu cen ropy, které způsobilo rozhodnutí Íránu o zvýšení dodávek suroviny na trh, reagovaly ve středu burzy v Asii i v Evropě.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po začátku obchodování ztrácel přes dvě procenta a později propad ještě prohloubil. Kolem 10:30 SEČ odepisoval již 3,5 procenta na 1 264,88 bodu a byl na novém minimu za více než rok.

Přes tři procenta ztrácel také index frankfurtské burzy DAX, zatímco hlavní index akciové burzy v Londýně FTSE 100 ve stejnou dobu odepisoval asi tři procenta a pohyboval se kolem hodnoty 5700,25 bodu.

 

Hlavní index čínské akciové burzy Shanghai Composite klesl o 1,04 procenta na 2976,52 bodu. Japonský Nikkei se snížil o 3,71 procenta na 16 416,19 bodu. Takový jednodenní pokles zažil index tokijské burzy naposledy loni v září. Podobně na tom byl i hongkongský Hang Seng, který klesl o 3,82 procenta na 18 886,30 bodu. Pád akcií se nevyhnul ani burze v Jižní Koreji, kde tamní index Kospi klesl o 2,34 procenta na 1845,45 bodu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ceny ropy spadly za posledních 18 měsíců o více než 70 procent. Díky rozhodnutí o ukončení sankcí USA a Evropské unie vůči Íránu se Teherán rozhodl zvýšit vývoz ropy o půl milionů barelů denně. To by tak ještě zvýšilo současný převis nabídky nad poptávkou této suroviny. Podle obchodníků je ale navýšení íránského exportu momentálně nereálné a prohloubení poklesu cen ropy je bezmyšlenkovitou reakcí.

Írán, který je členským státem ropného kartelu OPEC, má však nejméně deset obřích tankerů plných ropy, které by mohly zamířit na trh. Analytici tudíž předpokládají, že ceny ropy ještě klesnou.