Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2015 zpomalil na 6,9 procenta, což je nejméně za 25 let. Pomalejší růst čínského hospodářství je podle agentury Reuters způsoben oslabením exportu, přetížeností čínských továren, zpomalením proudu investic či vládní protikorupční kampaní. Čína chce rovněž změnit směr svého hospodářství od výroby k sektoru služeb a spotřebě.

Podle úterních údajů čínského statistického úřadu zpomalila čínská ekonomika také ve 4. čtvrtletí, když se HDP druhé největší ekonomiky světa v meziročním srovnání zvýšil o 6,8 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně než ve 3. kvartále a nejméně od prvního čtvrtletí roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Akciové trhy na zprávu statistického úřadu reagovaly příznivě. Hlavní index čínské akciové burzy Shanghai Composite vzrostl o 1,6 procenta a v úterý kolem 8:00 SEČ se pohyboval kolem 3007,97 bodu. Index CSI300, který zahrnuje největší čínské společnosti, stoupl na 3223,32 bodu.

"Čísla potvrzují nový trend čínské ekonomiky a tím je zpomalení. Tento pokles není špatnou zprávou, protože jde o daň za transformaci ekonomiky. Nový čínský růst je nyní zdravější, pevnější a udržitelnější než ten "vybetonovaný" z počátku století. V druhé největší ekonomice světa nyní hraje mnohem větší roli domácí spotřeba a služby a to je krok správným směrem," domnívá se hlavní analytik TGI Invest Petr Vlasák.

Meziroční srovnání je zcela v souladu s odhady ekonomů oslovených Reuters. Mírně za očekáváními analytiků je však mezičtvrtletní srovnání, v němž od října do prosince stoupla čínská ekonomika o 1,6 procenta namísto odhadovaných 1,7. V předchozím kvartále přitom tento údaj činil 1,8 procenta.

"Spotřeba, podporovaná solidním růstem mezd, pokračovala v robustním růstu. To podporuje lehký průmysl a sektor služeb, kde je síla cen výrazně vyšší než v těžkém průmyslu," řekl serveru CNBC Louis Kuijs, ředitel asijských ekonomik v Oxford Economics. Další drastické zpomalení ale neočekává ani po nedávných otřesech akciových trhů.

Letos by Čína chtěla udržet růst svého HDP kolem 6,5 procenta. Analytici odhadují, že tamní vláda po loňském snížení minimálních rezerv a vkladů v bankovnictví bude dál uvolňovat svá opatření k posílení růstu.