Česku se podařilo na jednání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) prosadit agendu boje proti daňovým únikům v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Českou republiku podpořilo deset členských států, mezi nimi Německo či Velká Británie. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Boj proti daňovým únikům a prosazení přenesené daňové povinnosti u DPH (reverse charge) je v rámci EU dlouhodobou prioritou Česka. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni a změny vyžadují souhlas všech členských zemí EU.

Místopředseda komise pro euro Valdis Dombrovskis v pátek novinářům řekl, že Evropská komise ve své chystané koncepci boje s neplacením daně z přidané hodnoty (DPH) zváží mimo jiné klady a zápory systému přenesené daňové povinnosti z prodejce na odběratele.

Česko chce především možnost autonomního a rychlého rozhodování v oblastech, kde jsou zjištěny závažné podvody s DPH. Jedním z nástrojů je režim přenesené daňové povinnosti z prodejce na odběratele. Česko by jej mohlo podle Babiše ozkoušet v nejširším využití jako pilotní projekt. V současnosti EU povoluje zařadit do přenesené daňové povinnosti zhruba 15 položek. Od února například ČR do tohoto systému zařadí dodání elektřiny a plynu.

"Tento náš návrh bude zahrnut do akčního plánu komise proti únikům, který bude publikován v březnu 2016. Jednou z možností je požádat o výjimku z pravidel EU, ale to trvá dlouho. Druhou možností je, aby v rámci pilotu ČR dostala možnost aplikovat systém podle svého uvážení," uvedl Babiš.

Pilotní projekt by přitom měl být časově omezený. Podobný záměr projevilo již v roce 2007 podle Babiše Rakousko, kde to ovšem z politických důvodů nebylo dotaženo do konce.

Podle údajů komise bylo loni v unii na DPH vybráno o 168 miliard eur méně, než vybráno být mělo. Rozdíl představuje více než 15 procent, většinou se prý jedná o záměrné jednání.

Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u takzvaných karuselových podvodů. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.