Ratingová agentura Standard and Poor's snížila Polsku rating na BBB+ z předchozího A-. Důvodem jsou podle agentury změny zákonů, které zavádí nová polská konzervativní vláda rychle od svého nástupu v polovině listopadu. Konzervativní strana Právo a spravedlnost má po volbách 25. října většinu v obou komorách polského parlamentu.

Výhled vývoje polské ekonomiky agentura uvádí jako negativní. "Od vítězství ve volbách v říjnu 2015 nová vláda začala připravovat různé legislativní změny, které podle nás oslabují nezávislost a efektivitu klíčových institucí," cituje agentura Reuters prohlášení S&P.

Agentura své rozhodnutí oznámila až po skončení obchodování na varšavské burze. Na oznámení prudce zareagoval kurs zlotého, který vyskočil na 4,50 za euro.

"Čekáme, že v pondělí ráno varšavská burza zaznamená ztráty a vzroste rentabilita všech polských obligací," uvedl Adam Czerniak, hlavní ekonom think tanku Polityka Insight.

Řada expertů se obávala, že nynější spor mezi Evropskou komisí a polskou konzervativní vládou odradí investory a poškodí polskou ekonomiku. Polská burza má od tohoto týdne novou šéfku, kterou dosadila nová konzervativní vláda.