Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nové technologie mnoho lidí frustrují, současně ale přinášejí skvělé možnosti. Zejména digitální pokrok je prospěšný i podle autorů bestselleru Druhý věk strojů, Erika Brynjolfssona a Andrewa McAfeeho. Už proto, že dál umožňuje zvyšovat rozmanitost i objem spotřeby, což je průvodní znak celé západní civilizace založené na průmyslovém růstu.

"Nekonzumujeme jen kalorie a litry benzinu, ale i informace z knih a od přátel, zábavu od hvězd i amatérů, odborné znalosti od učitelů a lékařů. Technologie nám může přinést větší výběr, a dokonce i větší svobodu," říkají společně oba zmínění ekonomové z Massachusettského technologického institutu.

Nejde jen o technologie určené k zábavě, ale o ohromné množství novinek, které už změnily práci většiny populace ve vyspělých zemích, kde skoro všichni v posledních třech desetiletích usedli k obrazovkám počítačů a vytvořili úplně nová ekonomická odvětví. Nikoliv náhodou mezi nejcennější firmy světa patří také technologické společnosti Apple, Google a Microsoft. Jejich zásluhou se svět spojuje do všeobjímající sítě a spolu s dalšími technologiemi tvoří, vyjádřeno slovy kdysi slavného spisovatele Aldouse Huxleye, "krásný nový svět".

Nyní se mluví například o samořídících automobilech, mobilech-tlumočnících, lékařských nanorobotech a dokonce o androidech poskytujících sexuální služby, s nimiž by bylo možné uzavřít i sňatek.

Za pokrokem digitálních technologií stojí zákon Gordona Moora. V něm spoluzakladatel americké firmy Intel v roce 1965 předpověděl, že se každý rok zdvojnásobí počet tranzistorů na čipu, což znamená, že za 10 let výkon této součástky, aniž by výrazněji narostla její cena, stoupne tisíckrát.

Vynálezce Raymond Kurzweil, jeden z ředitelů společnosti Google, proto doufá, že kolem roku 2030 bude kapesní počítač schopen vykonat za jedinou vteřinu­ 10 tisíc bilionů operací, tedy asi tolik, co lidský mozek. A že technologie té doby konečně otevře cestu k umělé inteligenci, a dokonce k možnosti, aby se lidské vědomí překopírovalo do nul a jedniček.

Člověk, i když jen v nemateriální podobě, by konečně dosáhl svého pradávného snu o nesmrtelnosti. Prvním počinem v tomto směru by mohlo být spuštění tekutým héliem chlazeného třímetrového kvantového superpočítače D‑Wave 2X. Tento superpočítač vyvinutý společností Google a vesmírnou agenturou NASA má být stomilionkrát rychlejší než dnešní nejlepší počítače.

Ještě než počítače převezmou zodpovědnost za další rozvoj civilizace, by si však lidé měli odpovědět na otázku, do jaké míry rozvíjející se digitální technologie přispívají k růstu hospodářství. A tím k většímu bohatství jednotlivců a celé společnosti.

Ekonomové se kupodivu zatím nedokážou shodnout. Fakt, že dlouhodobý růst vyspělé ekonomiky závisí na technickém pokroku, je bez diskuse. Nicméně uznávaný americký ekonom Robert Gordon při zkoumání posledních 150 let vývoje ve své vlasti tvrdí, že význam inovací pro ekonomiku postupně klesá.

A dokládá to tím, že růst produktivity práce, hlavní podmínky pro udržení hospodářského tempa, po roce 1970 v USA zpomalil. Což vysvětluje tím, že přínos dřívějších vynálezů, hlavně páry a později elektrifikace, byl pro růst ekonomiky hmatatelnější. Protože digitální technologie do značné míry slouží k zábavě a daleko méně k práci.

obalka Ekonom 2016 2* Jaké nové technologie se objeví v příštích desetiletích?

* Přispívá digitální technika k růstu ekonomiky?

* A jak pokroky v robotizaci změní pornografický průmysl?  

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související