Čínský konglomerát Dalian Wanda Group se dohodl na převzetí americké filmové produkční společnosti Legendary Entertainment za zhruba 3,5 miliardy dolarů (téměř 87 miliard korun). Oznámila to v úterý čínská skupina. Její předseda, nejbohatší muž Asie Wang Ťien-lin se tak zřejmě stane prvním Číňanem, který bude ovládat hollywoodskou filmovou společnost, napsala agentura Bloomberg.

Legendary stojí za filmy jako Jurský svět, Godzilla nebo za filmovou trilogií o netopýřím muži Batmanovi. Čínská skupina v ní kupuje kontrolní podíl jednak kvůli právům duševního vlastnictví, ale také proto, aby pomohla Číně získat větší slovo v globálním filmovém průmyslu, uvedl Wang na úterním setkání v Pekingu.

Čínskému konglomerátu již patří titul největšího světového provozovatele kin. Dalian Wanda ovládá americký řetězec kin AMC Entertainment Holdings, který je dvojkou na severoamerickém trhu, a australského provozovatele kin Hoyt's. Společnost Wanda Cinema Line Corporation, která je jednou ze součástí konglomerátu, je největším provozovatelem kin v Číně.