V Číně zmizel další miliardář, zakladatel a generální ředitel oděvního řetězce Metersbonwe Čou Čcheng-ťien. Firma již ve čtvrtek sdělila, že se svým šéfem ztratila kontakt. Místní média spekulují, že Čoua a tajemníka podnikové rady vzaly do vazby čínské úřady. Obchodování s akciemi firmy bylo po tomto sdělení pozastaveno.

Celý případ by mohl souviset s případem Sü Sianga, který byl zatčen loni v listopadu pro podezření z insider tradingu. Jeho fond Zexi Investment na obchodech s akciemi společnosti Metersbonwe během několika měsíců na přelomu let 2014 a 2015 vydělal 70 milionů dolarů.

 

 

 

Padesátiletý Čou je jedním z nejbohatších lidí v Číně. Podle specializovaného časopisu Hurun se jeho čisté jmění odhaduje na více než čtyři miliardy dolarů (99,5 miliardy korun), což ho řadí na 65. místo v žebříčku čínských miliardářů. Časopis Forbes jeho současné jmění odhaduje "jen" na 2,4 miliardy dolarů.

V Číně v posledních měsících zmizelo vícero bohatých a vlivných obchodních magnátů. Někteří z nich se posléze znovu objevili a vrátili se do svých funkcí. Jiní jsou ale nadále pryč. Většina těchto případů je součástí vládní kampaně proti korupci, napsal dnes zpravodajský server CNN. Vysvětlení jejich nepřítomnosti nezřídka chybí.

Loni v prosinci ztratil kontakt se svým šéfem a zakladatelem přední čínský investiční konglomerát Fosun International. Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo Kuang-čchang pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.

Společnost Metersbonwe vznikla v roce 1995. Někdejší krejčí Čou z ní od té doby učinil jednu z nejznámějších značek mladé módy v nejlidnatější zemi světa, jakkoliv za hranicemi Číny je prakticky neznámá. Její název nebyl sestaven z čínských znaků tak, aby vznikal dojem zahraniční značky a přitahoval čínskou klientelu.

Po celé Číně má asi čtyři tisíce obchodů značek Meters/bonwe and Me&City. Za první tři čtvrtletí loňského roku společnost vykázala ztrátu 27 milionů dolarů a tržby jí klesly o 7,8 procenta na 657 milionů dolarů.