Provozní zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics stoupl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 15 procent na 6,1 bilionu wonů (127 miliard korun). Firma to uvedla v pátek na základě předběžných údajů. Zisk nicméně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 6,6 bilionu wonů.

Tržby největšího světového výrobce chytrých telefonů a paměťových čipů zůstaly téměř beze změny na zhruba 53 bilionech wonů (1,1 bilionu korun). Poptávku po spotřební elektronice nyní podkopává zpomalení hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Nejnovější údaje podle analytiků signalizují, že Samsung se bude nadále potýkat s nasyceností trhu s chytrými telefony. Firma navíc čelí ostré konkurenci ze strany amerického rivala Applu i ze strany levných čínských výrobců, upozorňuje server BBC.

"Odvětví chytrých telefonů vstoupilo do fáze pomalého růstu," uvedl jeden z analytiků investiční společnosti KTB Investment. "Domnívám se, že Samsung si vzhledem ke slabší poptávce po technologickém zboží vedl dobře," dodal.