Turbulence na akciových trzích v Číně ovlivňují i ostatní burzy. Index německé akciové burzy DAX ztratil více než tři procenta a poprvé od října se dostal pod psychologicky důležitou hranici 10 tisíc bodů. Na nejnižší úroveň od října se propadl rovněž panevropský index FTSEurofirst 300.

Výrazné oslabení neminulo ani pražskou burzu. Index PX odepsal během čtvrtečního obchodování 2,09 procenta na 916,57 bodu. "Dnešní obchodní seance bude probíhat ve výrazně červených číslech. Nasvědčují tomu jak futures na DAX, které odepisují více jak 2,90 procenta, tak i výsledky na ostatních světových trzích. Tento pokles je způsoben především přelitím negativního segmentu z asijských trhů," uvedl analytik Patrie Tomáš Uher.

Komunistické Číně se akciový trh opět vymkl kontrole. Přibližně půl hodiny po zahájení obchodování na tamních burzách se začaly cenné papíry propadat o více než sedm procent. Regulátoři tak na zbytek dne obchodování ukončili. O prudké propady se z velké části zasloužila tamní centrální banka, která překvapivě srazila kurz čínského jüanu vůči dolaru o půl procenta, čímž se dostal nejníže od března roku 2011.

Centrální banka přilévá olej do ohně

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl během prvních třiceti minut o 7,2 procenta. Šanghajský burzovní index pak dokonce o 7,32 procenta.

Čína tak podruhé použila nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze. Země jej zavedla po loňských masivních výkyvech na domácích trzích, které patří k nejméně stabilním na světě. Jakmile se index CSI 300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.

Krok centrální banky devalvovat měnu jistě pomůže tamnímu exportu. Zároveň ale skýtá nebezpečí v podobě firem, které si půjčily od zahraničních investorů. Slabý jüan pro ně znamená vyšší zátěž. Krok centrální banky také zvyšuje spekulace, že skutečný růst tamní ekonomiky je nižší, než uvádí oficiální statistiky.

Scénář podobný tomu čtvrtečnímu se na čínských burzách odehrál již v pondělí, kdy akcie také prudce propadly. Když poklesly o pět procent, byly obchody na 15 minut přerušeny. Propad ale pak pokračoval a regulátoři obchodování na burze asi hodinu a půl před řádným koncem na zbytek dne pozastavili.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Čínská komise pro cenné papíry a burzy tento mechanismus automatického přerušování obchodů přestane uplatňovat od pátku. Ve čtvrtek to oznámily burzy v Šanghaji a Šen-čenu.

Analytici poukazují na to, že systém situaci na čínském trhu, který snadno podléhá masovým panikám, ještě zhoršoval. Jakmile začaly akcie výrazněji klesat, investoři se o to více snažili prodávat, aby to stihli, než nastoupilo přerušení obchodů. "Pětiprocentní práh je pro tak kolísavý trh evidentně příliš nízký," řekl agentuře Reuters Tom Rafferty z asijské pobočky britské výzkumné skupiny The Economist Intelligence Unit.

Finanční analytici varují, že čínské trhy zřejmě budou zažívat extrémní nestabilitu několik měsíců, protože hledají stabilní úroveň po loňském debaklu. Reagují také na postupné rušení dalších mimořádných opatření zavedených po loňském červnovém propadu. Ve čtvrtek mimo jiné končí šestiměsíční zákaz prodeje akcií pro majitele více než pěti procent akcií firmy. Regulátoři již tento týden oznámili, že takový prodej se omezí jen na soukromé transakce s cílem zabránit dalším výkyvům. Burzovní regulátor po ukončení obchodování oznámil, že velcí akcionáři nebudou moct tři měsíce od 9. ledna prodávat více než jedno procento akcií společnosti.