Společnost Apple se prý chystá v tomto čtvrtletí zhruba o 30 procent snížit výrobu svých posledních modelů iPhonů. Píše o tom Nikkei. Podle článku zásoby přístrojů iPhone 6s a iPhone 6s Plus od uvedení na trh loni v září vzrostly. Firma proto omezí výrobu, aby prodejci mohli zásoby vyprodat. Výroba by se měla vrátit k normálu v období duben až červen.

Dohady o omezení produkce potvrzuje i další středeční informace, podle níž tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem většiny nejnovějších iPhonů, během týdne oslav začátku nového lunárního roku nezvykle omezí produkci a pracovní dobu. Akcie největší technologické společnosti světa po těchto zprávách už v úterý prudce klesly a dnes se jejich ztráty ještě prohlubují.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve dnech čínského nového roku zaměstnanci obvykle slouží přesčasy. letos však Foxconn podobně jako většina jiných výrobu přeruší," řekl agentuře Reuters informovaný zdroj. Oslavy čínského Nového roku začínají 8. února.

Foxconn montuje iPhony v čínských továrnách, v nichž zaměstnává statisíce lidí, a během svátků Nového roku jim obvykle nabízí štědré pobídky v podobě trojnásobku běžných přesčasových příplatků. Foxconn ke zprávě pouze uvedl, že "právě plánuje provozní rozvrh na svátky lunárního Nového roku".

List Nikkei napsal, že zásoby přístrojů iPhone 6 a iPhone 6 Plus od zářijového uvedení na trh narůstají. Firma proto omezí výrobu, aby prodejci mohli zásoby vyprodat. Výroba by se měla vrátit k normálu v období duben až červen. Apple se k této zprávě podle agentury Reuters nevyjádřil.

"Je to překvapující snížení výroby, které signalizuje slabší poptávku, kterou Apple viděl u modelu 6s od začátku," uvedl analytik FBR Capital Markets Daniel Ives. "Burza se připravovala na snížení, ale tento rozsah je trochu znepokojující."

Vlažné prosincové prognózy dodavatelů Applu, jako je Jabil Circuit, který vyrábí obaly pro iPhony, a Dialog Semiconductor, vyvolaly mezi analytiky obavy, že dodávky iPhonů by mohly poprvé klesnout.

Někteří analytici se domnívají, že nové iPhony nemají dostatek zlepšení ve srovnání s předchozím modelem, a nejsou tak pro spotřebitele dostatečně přitažlivé.

Obavy z poklesu prodeje iPhonů se od loňska promítají do vývoje akcií Applu, které z dubnových maxim ztratily asi čtvrtinu své hodnoty. V úterý se jejich kurz přechodně propadl o téměř tři procenta těsně pod hranici 100 dolarů, pod níž se tak ocitl poprvé od propadu na trzích z 24. srpna. Nakonec však akcie úterní obchodování uzavřely nad 100 dolary.

Loni akcie firmy vykázaly první celoroční ztrátu od globální finanční krize z konce minulého desetiletí. Výrazně dnes klesaly také akcie dodavatelů a smluvních výrobců, jako je NXP Semiconductors, Skyworks Solutions, TDK, Alps Electric nebo Pegatron.