Souboj o slovenskou pobočku Sberbank vyhrála investiční skupina Penta. Ta se po několika měsících jednání dohodla na koupi 99,5 procenta akcií. "Dokončení transakce je ještě podmíněné souhlasem Protimonopolného úradu SR a Evropské centrální banky," uvedl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Podle informací HN byla Penta od začátku jednání favoritem. Kromě ní se o slovenskou část ruské Sberbank zajímala i další investiční skupina J&T a bankovní dům ČSOB.

Penta je na slovenském bankovním trhu aktivní již od roku 2007, kdy se stala jediným akcionářem Privatbanky orientované na poskytování služeb privátního bankovnictví. V roce 2011 se také stala většinovým vlastníkem Prima banky (původní název Dexia banka), která je zaměřena zejména na retailové klienty a financování měst a obcí.

Koupě Sberbank se svým zhruba čtyřprocentním podílem na slovenském trhu patrně poslouží jako expanze Prima banky. Hlavní byznys je postaven na službách pro drobné klienty. Těch má aktuálně přes 100 tisíc a disponuje sítí 44 poboček. Z toho je 17 v Bratislavě. Buduje ale svou pozici i ve financování malých a středních firem a ve spolupráci v rámci celé skupiny se začala věnovat i velkým transakcím.