Čínské státní firmy, které budou tři roky po sobě ve ztrátě, by měly odejít z trhu prostřednictvím konkurzu nebo jiným způsobem, uvedl v pátek tamní úřad pro dozor nad státním majetkem. Prohlášení následuje poté, co čínský premiér Li Kche-čchiang vyzval k očištění ekonomiky od nevýkonných firem, které označil za zombie, a k vypořádání se závažnou nadměrnou kapacitou v některých odvětvích.

"Zavřeme, pozastavíme, sloučíme, převedeme, stáhneme nebo zreorganizujeme dlouhodobě ztrátové podniky, které jsou v odvětvích s přebytkem kapacity a nemohou plnit státní standardy spotřeby energie, ochrany životního prostředí, kvality a bezpečnosti," citovala prohlášení čínské Státní komise pro dohled a správu majetku (SASAC) agentura Reuters. Firmy mají čas dát si své hospodaření do pořádku do konce roku 2017.

Čína se snaží zreorganizovat nevýkonné státní podniky, aby posílila ekonomiku, která směřuje k nejpomalejšímu ekonomickému růstu za 25 let. Cílem plánu je omezit sektory, které se potýkají s nadměrnou kapacitou, a vytvořit globálně konkurenceschopné podniky v oborech s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letectví a pokročilé železniční technologie.

V červnu Čína dokončila fúzi dvou svých největších výrobců železničního zařízení, aby tak firmy dosáhly větších úspor a mohly se ucházet o zakázky po celém světě. Začátkem tohoto týdne se největší čínský obchodník s kovy China Minmetals Corp. dohodl na koupi státní strojírenské a těžební firmy China Metallurgical Group. SASAC kvůli akvizici zřídí státní fond, který převezme špatné dluhy z těžařského sektoru.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Analytici však upozorňují, že rozhodnutí se týká pouze firem ve správě centrální vlády, velkým problémem jsou však státní podniky na lokální úrovni, tedy ty, které spravují vlády provincií a měst. SASAC řídí pouze státní podniky pod dohledem centrální čínské vlády, lokální vlády mají pro tento účel své vlastní agentury, napsala agentura Bloomberg.