Sto zaměstnanců ostravské pobočky skandinávské IT firmy Tieto se bude podílet na zakázce pro finskou vládu asi za šest miliard korun. Zakázka spočívá v poskytování služeb datového centra kapacitních služeb. Pro ostravskou firmu to znamenalo zvýšení bezpečnostních opatření. Novinářům to ve čtvrtek řekl ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

"Abychom tuto zakázku mohli z Česka dodávat, tak jsme museli zvýšit úroveň bezpečnosti, což znamená například kontrolu přístupů, sledování kamerovými systémy," řekl Lukasík.

Společnost Tieto v Ostravě zaměstnává zhruba 2200 lidí, kvůli finské zakázce speciálně nikoho nepřibírala. "V průběhu roku nabíráme celkově lidi, takže na tuto zakázku jsme se dopředu připravovali," řekl Lukasík.

V případě práce pro finskou vládu jde o rámcovou smlouvu platnou pro roky 2013 až 2019, jejíž hodnota činí 200 až 240 milionů eur (přibližně 5,4 až 6,5 miliardy korun). Stovka ostravských specialistů se do poskytování služeb pro finská ministerstva a úřady zapojila v těchto dnech.

"Pomáháme zajišťovat kontinuitu důležitých služeb veřejného sektoru ve Finsku," uvedl ředitel. Tieto je podle něj první společností ve Finsku, která získala úřední schválení a certifikát vyšší bezpečnostní úrovně.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tieto, sídlící v Helsinkách, je největší severoevropský dodavatel IT služeb. Poskytuje komplexní služby pro soukromý i veřejný sektor. Její čisté tržby činí ročně 1,5 miliardy eur (zhruba 40,5 miliardy korun). Působí ve více než 20 zemích světa a zaměstnává 13 tisíc lidí.

Odborníci z Ostravy se podílejí kupříkladu na zakázkách pro papírenský a výrobní průmysl nebo bankovní sektor. Kromě Ostravy má Tieto v Česku ještě 80 zaměstnanců v Brně. Personální ředitel společnosti Tieto Czech Luboš Tejkl řekl, že na pozice v Ostravě a Brně firma aktuálně hledá zhruba 150 lidí.