Kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH), které budou muset plátci podávat od ledna, se zaměřuje na daňové úniky za 50 až 60 miliard korun ročně. Celkové daňové úniky na DPH přitom v ČR činí zhruba 80 miliard korun. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Finanční správy Martin Janeček.

Zavedení kontrolního hlášení by přitom mělo podle Finanční správy zvýšit daňové příjmy v řádech miliard korun ročně. Někteří podnikatelé opatření kritizují kvůli zvýšení administrativní zátěže, což Finanční správa odmítá.

"Pokud je nějaký odpor k tomuto opatření, tak je třeba jej hledat v těch 50 až 60 miliardách daňových úniků, na které opatření míří," uvedl Janeček.

Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že zavedení kontrolních hlášení bude z hlediska očekávání výběrů daní podstatně důležitější než připravovaná elektronická evidence tržeb. U té přitom MF očekává zvýšení daňových příjmů o zhruba 12 miliard korun.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Jejich cílem od příštího roku je, aby finanční úřady získaly informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Díky kontrolnímu hlášení mohou finanční úřady například porovnávat trendy, srovnávat data a nalézat odchylky ve výkazech daného plátce proti obdobným společnostem, a tím lépe zacílit daňové kontroly. Podnikatelé povinnost kritizují kvůli nárůstu administrativy. Hlášení vycházejí z evidence, kterou plátci musejí už podle platného zákona vést.

Janeček tak zároveň odmítl, že by kontrolním hlášením stát získával nějaké osobní citlivé informace. "Ten nástroj je namířený jen na plátce DPH a nezjistíme z něj druh plnění. Zjistíme jen, že jeden plátce dodal jinému plátci zboží nebo služby. Nic jiného z toho zjistitelné není. To mimochodem dokazuje i formulář kontrolního hlášení," uvedl Janeček. Zároveň dodal, že na tyto informace má Finanční správa již dnes při daňových kontrolách ze zákona právo, a navíc je firmy ve svých účetních systémech musí vést. Objektivně tak podle Janečka kontrolní hlášení vyžaduje od firem jen úpravu účetního softwaru.

Přístup ke kontrolnímu hlášení bude mít jen několik lidí

"Rok již máme toto opatření v zákonu. Není tedy pravda, že by se na to veřejnost nemohla připravit," uvedl dále Janeček. Navíc Finanční správa podle něj sama informuje plátce DPH o kontrolním hlášení. Celkově se týká povinnost zhruba 550 tisíc plátců, z toho 380 tisíc jich již Finanční správa SMS zprávou, datovou schránkou nebo e-mailem informovala. Další plátci dostávají informace na finančních úřadech.

Janeček dále upozornil, že loni plátci DPH uplatňovali odpočty DPH za 1,322 bilionu korun. Zároveň stát loni na odpočtech vyplatil 308 miliard korun, přičemž celkové inkaso DPH bylo zhruba 320 miliard korun. "Kontrolní hlášení tento tok finančních prostředků zkontroluje," uvedl šéf Finanční správy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

S ohledem na spuštění kontrolních hlášení rovněž Finanční správa buduje analytické centrum, které zaměstná asi 50 lidí. Kontrolními hlášeními a možnými vazbami mezi firmami kvůli podvodům se budou zabývat asi dvě třetiny z celkového počtu analytiků. "Přístup ke kontrolnímu hlášení bude mít pár vyhrazených pracovníků. Ti budou vyhodnocovat data za celou ČR a při detekci karuselu budou posílat informace příslušným finančním úřadům. Budou mít prověrku na stupeň důvěrné," uvedl již dříve Janeček.

Firmy budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. První hlášení tak budou muset podat do 25. února 2016. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Čtvrtletní plátci DPH tak první kontrolní hlášení musí podat do 25. dubna 2016. Kontrolní hlášení bude možné podat pouze elektronicky. Stejně tak od příštího roku bude povinné elektronicky i daňové přiznání u DPH.