Automobilový průmysl opět nezklamal. Nadále je motorem růstu českého průmyslu, který si tak připisuje meziročně 3,8 procenta. V září došlo ke zvýšení o procento. Naopak stavebnictví se dle Českého statistického úřadu tolik nedaří. Stavební produkce v Česku v říjnu letos poprvé klesla v meziročním srovnání o 1,3 procenta.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta, výrazněji rostla u zahraničních zakázek. Říjnové tržby průmyslových podniků se zvýšily o dvě procenta.

"Český průmysl si v říjnu vynahradil to, co zameškal o dovolené v srpnu a co kvůli odstávkám v energetice zameškal v září. I s ohledem na horší údaje z průmyslu Německa je dnes zveřejněný údaj o vývoji českého průmyslu potěšující," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. 

Automobilový průmysl pak v říjnu meziročně vzrostl o 19 procent. Vedle něj k růstu přispěla také výroba gumy, plastů a elektrických zařízení. Výroba v energetice se snížila o 12,6 procenta, pokles tedy zpomalil ze zářijových 18,6 procenta. Chemický průmysl klesl o 21 procent.

Česká republika stále potvrzuje postavení nejprůmyslovější ekonomiky EU, uvedl analytik finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dlouhodobě je podle něj problémem českého průmyslu jeho přílišná závislost na "segmentech 20. století", jako jsou auta či lokomotivy. "To je však věc, kterou z měsíce na měsíc vyřešit nelze," podotkl.

Vývoj průmyslové výroby v Česku

Komentář: Vývoj průmyslové výroby za daný měsíc v meziročním srovnání ve stálých cenách. Zdroj dat: ČSÚ

Průmyslové podniky v říjnu nabíraly nové pracovníky. Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se jejich počet zvýšil proti loňsku o 3,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 28 337 korun.

Stavebnictví se nedaří

Stavební produkce v Česku naopak v říjnu letos poprvé klesla. Meziročně se snížila o 1,3 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 1,3 procenta. Dařilo se zejména inženýrskému stavitelství. V porovnání s loňským říjnem ale stavaři zahájili i stavbu více nových bytů, dokončili jich však méně.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů stavební výroba v říjnu meziročně stagnovala, proti září se po očištění od sezonních vlivů snížila o 1,6 procenta.

"Výsledky potvrzují náš odhad o nerovnoměrném cyklickém vývoji stavební produkce. V říjnu poklesla především v pozemním stavitelství. Ale i v inženýrském zmírnila svůj předchozí dvouciferný nárůst. Předpokládáme i nadále, že zbytek roku bude ve znamení ukončení možnosti čerpat evropské peníze. Větší obavu mám ale z průběhu příštího roku, pokles veřejné zakázky je alarmující," dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Stavebnictví pomáhalo zejména inženýrské stavitelství, jehož produkce se proti loňskému říjnu zvýšila o 7,6 procenta. Naopak v pozemním stavitelství klesla výroba o 5,8 procenta.

Počet bytů, které se v říjnu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 17,6 procenta na 2270. Dokončeno jich bylo 1794, tedy o 16,9 procenta méně než loni v říjnu.

Povolení ke stavbě úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta více, tedy 7385. Orientační hodnota povolených staveb byla 24,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným loňským obdobím tak stoupla o 29,2 procenta. Důvodem tohoto zvýšení bylo podle ČSÚ povolení rekonstrukce významné stavby na ochranu životního prostředí.

Vývoj stavební výroby v Česku

Komentář: Vývoj stavební výroby za daný měsíc v meziročním srovnání ve stálých cenách. Zdroj dat: ČSÚ