Nejvíce peněz platí svým zaměstnancům firmy z oboru informačních technologií a telekomunikací. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších českých společnostech, které připravil týdeník Ekonom.

Nejlépe v tuzemsku platí Microsoft, zaměstnanci si přijdou na 185 tisíc korun hrubého měsíčně. Do oblasti IT spadají i další dva nejštědřejší zaměstnavatelé – softwarové firmy Cisco Systems a IBM. Na každého zaměstnance vyjma členů řídicích orgánů připadá zhruba 160 tisíc, respektive něco přes 149 tisíc korun hrubého měsíčně.

Přes stotisícovou hranici jdou i platy v některých poradenských a auditorských firmách. Například zaměstnanci poradenské společnosti McKinsey berou podle zjištění Ekonomu v průměru 135 tisíc korun měsíčně. V tomto případě ale údaj zahrnuje i mzdy a odměny nejvyššího vedení.

Poměrně slušně si žijí i zaměstnanci bankovních společností. Nejštědřejší je v tomto odvětví J&T Banka.

Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu. Jejich hrubá mzda mnohdy nepřesáhne 20 tisíc korun. Například obchodní řetězce Ahold, Hruška a Billa zaměstnancům měsíčně vyplácí zhruba 17 700 až 19 500 hrubého.

Zdaleka nejhůř vyšli z porovnání Ekonomu zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Na vině jsou trvající problémy, kvůli kterým výroba často stojí. Průměrná hrubá měsíční mzda zde činí 16 367 korun.