Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu meziměsíčně snížily o 0,1 procenta, stejným tempem jako v září. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Analytici přitom v anketě agentury Reuters očekávali růst, v průměru o 0,2 procenta.

V celé Evropské unii zůstaly maloobchodní tržby beze změny po zářijovém nárůstu o 0,3 procenta. Údaje podle ekonomů signalizují, že oživení spotřebitelských výdajů v Evropě se zadrhává, a to navzdory nízké inflaci a levné ropě.

Nejvýraznější meziměsíční pokles zaznamenalo v říjnu v rámci členských států Evropské unie Slovinsko, kde se tržby propadly o více než procento. Nejlépe si naopak vedlo Polsko, které vykázalo nárůst tržeb o více než dvě procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tempo meziročního růstu tržeb v eurozóně v říjnu zpomalilo na 2,5 procenta ze zářijových 2,9 procenta. V EU zvolnilo na 3,1 procenta z 3,7 procenta, vyplývá z údajů Eurostatu.

Evropská komise začátkem listopadu předpověděla, že ekonomika eurozóny v celém letošním roce stoupne o 1,6 procenta. Zlepšila tak svou předchozí prognózu, která celoroční růst odhadovala na 1,5 procenta. V příštím roce počítá komise se zrychlením růstu na 1,8 procenta.