Čínské akcie v pátek oslabily o více než pět procent, utrpěly tak nejprudší jednodenní pokles za tři měsíce. Náladu na trhu zasáhly zprávy o vyšetřování předních makléřských společností a slabé údaje z průmyslového sektoru. Dolů v pátek zamířily rovněž evropské akciové trhy, které v předchozích dvou dnech výrazně posilovaly.

Sobotka obchází šéfy čínských bank. Nabízí jim Prahu jako evropské sídlo - čtěte ZDE

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se tento pátek propadl o 5,4 procenta na 3556,99 bodu. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite se snížil o 5,5 procenta na 3436,30 bodu. Oba indexy tak vykázaly nejvýraznější procentní ztrátu od konce srpna, napsala agentura Reuters.

Makléřské firmy Citic Securities a Guosen Securities ve čtvrtek oznámily, že je úřady vyšetřují kvůli možnému porušování pravidel na trhu s cennými papíry. Cena akcií obou podniků se v pátek propadla o deset procent, což představuje denní limit. Vyšetřování podle zdrojů agentury Reuters čelí rovněž makléřská společnost Haitong Securities. Obchodování s akciemi tohoto podniku bylo v pátek pozastaveno.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Řada lidí podle agentury AP považuje vyšetřování za pokus vládnoucí komunistické strany svést na makléřské firmy vinu za letní propad akciového trhu.

Ten začal v polovině června a předcházel mu výrazný růst, ke kterému přispěla státní média povzbuzující veřejnost k nákupům akcií.

Po propadu akciového trhu se objevila obvinění, že z vývoje těžily politicky podporované skupiny na úkor drobných investorů.

Čínský statistický úřad tento pátek oznámil, že zisky čínských průmyslových podniků se v říjnu meziročně snížily téměř o pět procent. Pokles tak vykazují již pět měsíců za sebou. Podle analytiků se nyní čínský průmysl potýká s nadbytečnými kapacitami.