Země vycházejícího slunce se potýká se závažnými problémy. Ubývání populace v produktivním věku brzdí hospodářský růst a omezuje možnosti investic do soukromého sektoru. Ve snaze podpořit tamní poptávku bude vláda dotovat nejchudší důchodce a chce podpořit zvýšení porodnosti, uvádí agentura Reuters.

Japonsko spadlo zpět do recese. Trápí ho propad investic i vývozu - čtěte ZDE

Japonsko, země s třetím nejvyšším mediánem věku obyvatelstva na světě, proto plánuje rozsáhlé sociální reformy. Zaměřit by se měly hlavně na potírání diskriminace těhotných žen při pracovních pohovorech a zavádění dětských koutků. Reformy by také měly poskytnout mateřskou dovolenou širším vrstvám zaměstnanců.

Na problém diskriminace těhotných žen v Japonsku upozornil případ z minulého roku, kdy dal nejvyšší soud ženě částečně za pravdu, když žalovala svého bývalého zaměstnavatele, který ji v době těhotenství zbavil funkce. 

Podle japonské konfederace odborových svazů musí diskriminaci v těhotenství na pracovišti snášet jedna z pěti žen. Celkem 60 procent jich po narození prvního dítěte z práce úplně odejde.

Premiér Šinzó Abe do svého úřadu nastoupil před třemi lety. Od té doby posílily ceny aktiv a firemní zisky, domácnosti však stagnovaly. Právě na ně se teď soustřeďují nové reformy.

Vláda příští rok předloží parlamentu více než deset návrhů zákona. Ty by měly přinést kvalitnější péči o seniory, ale i zvýšení porodnosti ze současných 1,42 dítěte na matku na 1,8. V Česku je míra porodnosti 1,45. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

O přesných částkách, které z rozpočtu na novely vyhradí, vláda rozhodne v prosinci. Vládnoucí koalice nevidí důvod, proč by se novely neměly schválit.

Podle některých ekonomů jsou Abeho plány nedostačující. K udržení rostoucí populace je potřeba míra porodnosti 2,1 dítěte.