Tržby amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard během tří měsíců do konce října klesly téměř o deset procent na 25,7 miliardy dolarů (651 miliard korun). V propadu tak pokračovaly pátým čtvrtletím v řadě. Firma to uvedla v poslední výsledkové zprávě za celou skupinu. Podnik se na začátku tohoto měsíce rozdělil do dvou samostatných firem.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost HP, v níž zůstala výroba osobních počítačů a tiskáren, a společnost Hewlett Packard Enterprise, která se zaměří na lukrativní obor technologických služeb a softwaru, budou od příště oznamovat výsledky hospodaření samostatně.

Výsledky konglomerátu poškodil klesající prodej osobních počítačů a propad poptávky u firemních zákazníků. Čistý zisk ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí klesl na 1,32 miliardy z 1,33 miliardy dolarů před rokem. V přepočtu na akcii však o tři centy vzrostl a dostal se na 73 centů na akcii.

Hewlett-Packard se už delší dobu potýká s poklesem prodeje počítačů, neboť zákazníci přechází od osobních počítačů k mobilním přístrojům. Loni Hewlett-Packard přišel o pozici největšího výrobce osobních počítačů, když jej na druhou příčku odsunulo čínské Lenovo. Světový odbyt osobních počítačů klesl podle analytické firmy Gartner v letošním třetím čtvrtletí o 7,7 procenta.

Společnosti Hewlett-Packard v uplynulém fiskálním čtvrtletí stoupl prodej technického vybavení pro datová centra. Příjem v divizi osobních počítačů a tiskáren ale zhruba o 14 procent klesl. Příjem divize služeb pro firmy klesl o devět procent.

Plán na rozdělení do dvou firem oznámila jedna z nejstarších velkých počítačových společností na světě už loni v říjnu. Jeho důvodem je snaha o zvýšení ziskovosti a možnost efektivněji těžit z rychleji rostoucích aktivit.